В Україні змінюються правила ввезення гуманітарної допомоги, і ці нововведення різко негативно оцінили волонтери. У грудні велика можливість часткового повернення податкових перевірок бізнесу. Про це та інші зміни, а також про мобілізацію, виплати переселенцям та пенсії читайте далі.
У грудні держава продовжить виплачувати допомогу ВПО
Терміни виплат ВПО були автоматично продовжені 1 серпня на півроку (до кінця січня 2024 року). Після цього періоду виплати знову переглянуть.
Допомога продовжується для всіх ВПО, які проживають в Україні і є внутрішньо переміщеними особами у розмірах:
• для осіб з інвалідністю та дітей — 3 тис грн;
• для інших осіб — 2 тис грн.
Громадянам для продовження виплат ніяких додаткових дій вчиняти не потрібно, виплати продовжуватимуться автоматично.
Виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам будуть здійснюватися 15 та 28 числа кожного місяця.
У грудні за оформленням статусу ВПО для усієї сім'ї може звернутися одна особа від імені усіх інших. Раніше кожен мав це робити окремо. Це нововведення стосується лише тих, хто звертатиметься по допомогу вперше.
Для виплат ВПО, яких було взято на облік після 24 лютого 2022 року, від ідентифікації зовсім відмовились, оскільки термін виплат обмежений 6 місяцями.
Кабмін вніс зміни до низки урядових постанов щодо обліку ВПО та виплат їм держдопомоги. Зокрема, запроваджено наступні нововведення:
• Переселенці, які деякий час проживали за кордоном, можуть звертатися за призначенням виплат через 15 робочих днів після повернення в Україну. Це стосується тих, хто оформлює виплати вперше.
• У разі повторного переміщення в результаті обов’язкової евакуації після 1 серпня 2023 року особи, які раніше отримували виплати, зможуть отримувати допомогу протягом ще 6 місяців. Але за умови їх включення до списків евакуйованих, які затверджуються обласними військовими адміністраціями. А у разі евакуації за допомогою волонтерів чи самостійно необхідно повідомити ОВА.
• ВПО отримуватимуть виплати 3 місяці після дати завершення бойових дій (можливих бойових дій) або тимчасової окупації у населених пунктах, із яких вони перемістилися. Раніше виплати припинялися на наступний місяць.
• Непрацююча особа працездатного віку за відсутності поважних причин упродовж 3 місяців із дня призначення виплат ВПО повинна посприяти своїй зайнятості. Зокрема, шляхом працевлаштування, реєстрації як фізичної особи — підприємця, подання заяви для отримання гранту на бізнес / ваучера на навчання тощо. Або набути статусу безробітного, зареєструвавшись у центрі зайнятості.
Відомо, що з 1 грудня припиняє дію мораторій на податкові перевірки. Про це повідомив Данило Гетманцев, голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики.
Водночас платників єдиного податку I та II груп не перевірятимуть. До цього списку додали ще тих, хто зареєстрований на тимчасово окупованій території й був вимушений релокуватися:
Кабмін змінив правила ввезення гуманітарної допомоги. Мінсоцполітики за допомогою інфографіки пояснило новий порядок. Що робити тим, хто завозить допомогу:
До кінця 2023 року не передбачено нових індексацій пенсії, тому розмір пенсій залишиться без змін. Проте вікову надбавку отримають пенсіонери, яким виповниться 70, 75 чи 80 років – 300, 456 та 570 грн відповідно.
Читайте: Українцям перерахують пенсії, хто отримуватиме більше
З 1 грудня 2023 року для юридичних та фізичних осіб (ФОП) зміняться вимоги щодо призначення платежу для сплати єдиного податку. Зміни торкнуться призначення платежів. Тому у грудні у реквізиті платіжок потрібно зазначати:
Цікаво! Тепер обов’язкових полів буде 2. Водночас 1 поле – для платників на єдиний рахунок (Додаткова інформація запису).
Якщо ж платник неправильно заповнить рядок призначення платежу, то його не штрафуватимуть, адже за такі помилки законодавством не передбачена відповідальність.
Для того, щоб правильно заповнювати призначення платежу, варто пам'ятати, що: