У Чернігові активізувалися "мінувальники": як карають телефонних териростів



У 2023 році чернігівцям доволі часто доводилося чути про замінування будівель у місті чи області. Поліція Чернігівщини була змушена кожного місяця неодноразово виїжджати на подібні виклики до шкіл, торгівельних центрів, і навіть до міської ради. На скільки почастішали такі повідомлення за період повномасштабного вторгнення, та яке покарання отримують «мінувальники», дізнавалися журналісти сайту 0462.ua.

Щоб дізнатися, чи сильно змінилася статистика неправдивих повідомлень, ми надіслали інформаційний запит до ГУ Національної поліції в Чернігівській області. Заступник начальника управління Євген Гончаров повідомляє:

«Упродовж 2021-2023 років до органів поліції Чернігівської області надійшло 290 неправдивих повідомлень про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження обє'ктів власності в м. Чернігів.»

Із 290 повідомлень, лише 11 надійшло у 2021 році. З них 3 у травні, по 2 у квітні та березні, та по 1 у лютому, червні, серпні і жовтні. Вже на наступний рік кількість подібних викликів зросла у 7 разів. За 2022 рік до поліції Чернігові надійшло 77 хибних повідомлень. З них 4 у січні, 13 у лютому, по 1 у квітні і травні, 3 у серпні, 8 у вересні, 2 у жовтні, 12 у листопаді. Найбільша кількість неправдивих повідомлень про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності у Чернігові надійшла у грудні – 33.

Лідирує за кількістю неправдивих повідомлень 2023 рік. За 11 місяців поліція 202 рази виїжджала на хибні виклики: 45 у січні, 40 у лютому, 33 у березні, 8 у квітні, 14 у травні, 4 у червні, 1 у липні, 4 у серпні, 3 у вересні, 42 у жовтні та 8 у листопаді.

Почастішали випадки надходження неправдивих повідомлень не тільки по місту, а і по Чернігівській області. Загалом протягом 2021-2023 років до органів поліції Чернігівської області надійшло 115 фальшивих сигналів.

«У 2021 році надійшло 2 таких повідомлень: 1 за червень, і 1за липень. У 2022 році надійшло 41 повідомлення: 2 за січень, 4 за лютий, 9 за вересень, 1 за жовтень, 9 за листопад, 16 за грудень. У 2023 році надійшло 72 повідомлень: 10 за січень, 7 за лютий, 2 за березень, 2 за травень, 4 за червень, 3 за липень, 1 за серпень, 1 за вересень, 19 за жовтень, 23 за листопад » – інформує Євген Гончаров про ситуацію в області.

Заступник начальника Головного управління Національної поліції в Чернігівській області зазначає, що завідомо неправдиві повідомлення про загрозу безпеці громадян надходили через електронну пошту, та за допомогою засобів мобільного зв'язку.

Подібні повідомлення та виклики – це порушення законодавства. Відповідно до ст. 259 Кримінального кодексу України зловмисника мають позбавити волі на строк від 2 до 6 років. Окрім цього, згідно Кодексу України про адміністративні правопорушення, за неправдивий виклик поліції, швидкої, пожежників чи аварійної служби на адресанта можуть накласти штраф у розмірі від трьох до семи неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Поліцейським Чернігівщини неодноразово вдавалося впіймати порушників. Наприклад, у лютому 2022 році правоохоронці викрили одразу двох чоловіків. Першого, якому на той момент було 43 роки, затримали 5 лютого, а другого, якому було 29 років, вдалося затримати через 5 днів. Обох порушників відповідно до вироку Деснянського районного суду Чернігова було засуджено: 43-річного на 2 роки й 6 місяців позбавлення волі, а 29-річного – на 2 роки. Але чоловіків звільнили від відбування основного покарання з випробуванням, якщо вони протягом іспитового строку у один рік не вчинять нового кримінального правопорушення і виконають покладені на них обов’язки.

Також Куликівським районним судом Чернігівської області за неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян до трьох років позбавлення волі було засуджено чоловіка 1987 року народження. Але цього порушника також звільнили від відбування основного покарання з випробуванням, якщо він протягом іспитового строку у два роки не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на нього обов’язки.

Кількість хибних викликів за останній рік у місті та області справді зросла. Порівняно з 2021 роком, правоохоронці Чернігова вже отримали у 18 разів більше неправдивих повідомлень. Щодо області, то показники 2023-го перевищують 2021 рік у 36 разів. Але у цих випадках радує лише одне – телефонні «мінувальники» не наразили людей на реальну небезпеку.

Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група



AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW