Домашнє насильство як порушення прав людини: криворіжці з сотнями українців поділилися досвідом правозахисту, - ФОТО, ВІДЕО



Домашнє насильство - явище, котре було і є досить поширеним у нашому суспільстві. Найрідніші люди стають кривдниками своїх близьких, котрі змушені шукати захисту у держави. Частіше кривдять жінок, але трапляються і випадки, коли скривдженимb стають чоловіки. За даними ПРООН, до початку повномасштабної війни, домашнього насильства в Україні зазнали 1,8 мільйона жінок. Та важливо розуміти - йдеться про певним чином зафіксовані випадки насильства, тоді як часто жертви насилля замовчують проблему, не розповідають про неї суспільству, покриваючи таким чином кривдників. Сьогодні в Україні, як і в усьому світі, активно проводиться просвітницька робота з населенням, застосовуються механізми для запобігання різним видам насильства та відновлення прав людей, котрі стали жертвами насилля.  І кампанія «16 днів проти насильства», до котрої нині залученя усі компетентні суб'єкти, є одним зі шляхів розв'язання існуючих проблем - проблем безпеки життєдіяльності людей.

Як повідомляє сайт 0564.ua з посиланням на власну кореспондентку, «Домашнє насильство як порушення прав людини»: онлайн - презентація успішних практик формування нульової толерантності до насильства та захисту прав осіб, які стали жертвами домашнього насильства, нещодавно відбулася у Кривому Розі в рамках акції «16 днів проти насильства». 

Спікерами онлайн-презентації були координаторка проєкту «Нульова толерантність до насильства. Кривий Ріг.2.0» Наталя Кожем’яка та адвокати Наталія Радіонова і Ярослав Верхуша.

Вони зібралися у «Гончаренко-центрі», звідки і проводили онлайн-зустріч з усіма, кого зацікавила практика криворізьких правозахисників та адвокатів.

З аудиторією також комунікувала онлайн психологиня Римма Юрченко.

У ході презентації обговорювались кращі практики та досвід серії просвітницьких і навчальних заходів, проведених у рамках проєкту «Нульова толерантність до насильства» (2022–2023), ініціатива «Не дрібниці», освітній курс для пар «Про стосунки без ілюзій» від UNFPA, робота гарячої лінії для підтримки чоловіків 2345.

Під час онлайн-заходу презентувались кейси правового захисту осіб, постраждалих від домашнього і гендерно зумовленого насильства, які можуть стати корисними в роботі фахівців у сфері попередження і протидії домашньому насильству. 

Домашнє насильство як порушення прав людини: криворіжці з сотнями українців поділилися досвідом правозахисту, - ФОТО, ВІДЕО, фото-1

На фото: Наталія Радіонова та Наталя Кожем'яка під час онлайн-презентації

«Про правопросвітницьку роботу в громаді, ініціативу «Параюристи» від системи безоплатної правничої допомоги, новітні ресурси, створені UNFPA для попередження домашнього насильства» розповідала Наталя Кожем’яка. Про окремі історії із практики правового захисту постраждалих від домашнього насильства учасники онлайн-зустрічі почули від адвокатки Наталії Радіонової. А адвокат Ярослав Верхуша зупинився на важливих аспектах практики Європейського суду з прав людини та справ щодо України в інтересах постраждалих від насильства.

«Разом з колежанками Наталею Радіоновою та Риммою Юрченко ми упродовж декількох років впроваджуємо проєкти, спроямовані на попередження та протидію домашньому насильству. Станом на зараз триває  проєкт «Нульова толерантність до насильства - Кривий Ріг - 2:0», підтриманий Фондом народонаселення, урядом Канади і ГО «Інноваційні соціальні рішення». В рамках проєкту існують різні напрями - навчання, комунікації... А цього разу відбувся захід, на який зареєструвалось понад 400 осіб», - зазначила у коментарі нашій кореспондентці Наталя Кожем’яка, - захід відбувається також у співпраці з департаментом у справах сім'ї та молоді Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Інформація була поширена по всій обласіт та Україні. Тож зареєструвалося чотири сотні учасників».

Адвокатка Наталія Радіонова поділилась успішними кейсами зі своєї практики. Йшлося про п'ять реальних історій про те, яким чином вона допомагає постраждалим від домашнього насильства. Серед інших механізмів, застосовуваних адвокаткою - вжиття заходів для винесення обмежувальних приписів, представництво інтересів потерпілих у кримінальних справах. У тому числі йшлося про ситуації, коли суд позбавляв волі кривдника. Таким чином адвокатці вдавалося убезпечити людей від насильства.

Інший спікер - адвокат Ярослав Верхуша - розповів про практику Європейського суду зз прав людини. Зокрема, він проінформував про конкретні справи, розглянуті Європейським судом за позовами українок, постраждалих від насильства. Позиватись до Європейського суду громадянок України змушувала бездіяльність або ж неефективна робота держорганів, котрі не забезпечили захист права людини на допомогу.

Домашнє насильство як порушення прав людини: криворіжці з сотнями українців поділилися досвідом правозахисту, - ФОТО, ВІДЕО, фото-2

На фото: Наталя Кожем'яка та Ярослав Верхуша під час онлайн-презентації

Наталя Кожем’яка наголосила, що у 2022 році Україною було ратифіковано Стамбульську конвенцію.

«Отже тепер усі органи мають перебудувати свою роботу відповідним чином, аби ефективніше  допомагати постраждалим від  домашнього насильства. У Стамбульській конвенції є норми, які визначають, що ми можемо робити для попередження насильства: вчити юні покоління правильно вирішувати конфлікти, будувати діалог, будувати стосунки. І на це ми також націлені у рамках нашого проєкту. Фонд ООН у галузі народонаселення потужно впливає на цей напрямок роботи і пропонує непогані продукти. Для прикладу, є курс «Недрібниці у стосунках», є курс для пар «Без ілюзій». 

Хочеться, щоб трагічних наслідків не було. А тому варто зараз об'єднувати зусилля, вчитися разом, визнавати те, що нам потрібна інформація, нам потрібні знання», - пояснила вона, додавши:

- Ми як активні криворожанки організовуємо сеію тренінгів: «Школу діалогу» - для попередження домашнього насильства: це буде чотири зустрічі. Відбувся форум  «Ми вільні, рівні, сильні», в рамках якого об'єднали зусилля громадські організації. Ми віримо, що спільними зусиллями цю тему можна зрушити з місця.  Результат буде, коли не замовчувати проблеми, озвучувати їх і разом шукати вихід із ситуації». 

Загалом у Кривому Розі явище домашнього насильства достатньо поширене. Однак. як зазначила Наталя, робота, котра проводиться у сфері запобігання домашньому насильству та захисту прав постраждалих від насильства, дає результати. І збільшення кількості звернень осіб, які постраждали від  насильства родичів, якраз є одним з показників активної просвітницької роботи на Криворіжжі.

За словами спікерки, у цьому році в адмінсудах побувало понад 2 тисячі адмінсправ  за ст. 173 (прим.2) Кодексу України про адміністративні правопорушення (Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування).

Домашнє насильство як порушення прав людини: криворіжці з сотнями українців поділилися досвідом правозахисту, - ФОТО, ВІДЕО, фото-3

Як пояснила Наталя Кожем'яка, часто скривджені говорять про те, що покарання, передбачене адмінкодексом, недостатнє. Водночас вони самі не завжди пишуть заяви до правоохоронних органів, а написавши, іноді просто забирають їх.

«Тут варто наголосити, що домашнє насильство - справа, яку потрібно документувати: це і офіційне звернення до поліції, і адмінпротокол, і притягнення до адмінвідповідальності», - пояснила правозахисниця.

На її думку, важливо говорити про можливості визначеного судом обмежувального припису: коли кривднику забороняється наближатися до скривдженої особи, телефонувати їй, будь-яким чином комунікувати. А за порушення обмежувального припису наступає вже кримінальна відповідальність за ст.360 прим.1. (Умисне невиконання обмежувальних заходів, передбачених статтею 91 - 1 цього Кодексу, або умисне невиконання обмежувальних приписів, або умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, - караються арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до двох років).

Також санкція статті 126-1 (домашнє насильство) Кримінального кодексу України. передбачає альтернативні види покарання, найсуворіший з яких - позбавлення волі строком до двох років.

Водночас особі, яка потсраждала від домашнього насильства, може бути призначено безкоштовного адвоката у справі, вона не сплачуватиме судовий збір. 

«Ось ці механізми ми маємо доносити до жінок, до чоловіків, до усіх, хто страждає від домашнього насильства. Щоб якщо є факт, вони розуміли - треба звернутись до поліції, треба говорити про це, треба діяти певним чином. І тоді включатимуться фахівці, включатимуться ті служби, які працюють у нашому місті: на якомусь етапі - психологи, на якомусь - юристи, на певному - мобільна бригада, є притулок для жінок, є сектор протидії домашньому насильству у поліції Все це разом допомагадтиме вчасно надати допомогу постраждалій від насильства особі», - резюмує Наталя Кожем'яка.

Додамо, що учасниками онлайн-зустрічі були освітяни, правоохоронці, адвокати, психологи та інші спеціалісти. Їм були запропоновані методичні матеріали, контактна інформація, наочні матеріали, котрі можуть використовуватися в роботі, поширюватися серед населення. Очікується, що сотні учасників заходу, отримавши відповідні знання та матеріали, зможуть ефективніше допомагати людям, для безпеки яких сьогодні існують додаткові ризики, окрім тих, які пов'язані з умовами воєнного стану.

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.



AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW