За час повномасштабного вторгнення багато людей виїхали зі Слов’янська, залишивши своє житло на рідних, або орендарям. Так само багато людей приїжджають у місто і шукають, де б орендувати квартиру чи будинок.
Про ситуацію з житлом у місті ми поспілкувалися з рієлторкою Центру Продажу Оренди нерухомості GARANT Катериною.
Яка наразі ситуація з нерухомістю у Слов’янську? Як впливає близькість воєнних дій на ціноутворення?
Ситуація вже рік, як більш-менш стабільна для воєнного часу. Коли унеможливилось просування російських військ в напрямку Бахмута та Лиману та після звільнення Херсона, у людей додалось впевненості в силах ЗСУ і вони почали "вірити у Слов'янськ”. Як наслідок - почали повертатись.
Також рік тому у місті включили газ, опалення, це дало поштовх для ринку нерухомості. Бо ці блага дали змогу проживати спокійно в квартирах. Тоді і почав розвиватись ринок оренди. Цивільних було небагато, які б хотіли зняти житло. А ось військові активно почали шукати квартири та будинки на оренду, бо в квартирі тепло та зручно, можна приготувати їжу, попрати речі, помитися.
Також оренда оживила і попит на купівлю та продаж квартир, будинків, бо купівля нерухомості потребує впевненості та стабільності у майбутньому (це довгострокова інвестиція, і вона дуже чутлива до ризиків).
Як впливає близькість бойових дій, відповім: ціни на нерухомість не сильно залежать від близькості бойових дій для нашого міста, близькість бойових дій скоріше впливає на бажання купити нерухомість. Якщо у місті спокійно, то і ринок оживає, починають потенційні покупці придивлятись до нерухомості.
Ціни і до війни були невеликими порівняно з іншими регіонами, а зараз продавці та рієлтори дотримуються цін до лютого 2022 року (вони психологічно і так на найнижчому рівні, приклад: вартість 1 кв.м квартири під ремонт у Слов’янську в середньому зараз 180 - 250 доларів, з ремонтом - 250-350 доларів. Уточню, що це вартість квартир масового попиту, без урахування індивідуальності, планування, ремонту та місця розташування, і це ціни, за якими укладаються угоди. Бо у всіх зараз сформоване відчуття, що ціни набагато вищі, дивлячись на ОЛХ, але реальні ціни знають ті, хто укладає угоди).
Як багато здається квартир чи будинків у порівнянні з відносно спокійними регіонами?
Відповідь буде коротка: квартир і будинків здається багато, є постійний попит зі сторони військовослужбовців та співробітників державних структур (ті, хто у Слов’янську за ротацією, наприклад, поліція). Якщо порівнювати великі міста (а наша фірма працює також і в інших обласних містах), то скажу відверто: здати в оренду квартиру і тим паче будинок у Слов’янську - набагато легше і швидше, ніж в обласних центрах (пропозицій більше у великих містах, а клієнтів поменше зараз, немає активної міграції переселенців), але це відбувається, якщо ціни ринкові, а не завищені за бажанням власника.
Яка середня ціна на оренду квартири у Слов’янську?
Середню ціну на квартири та будинки ми розділимо на дві: для цивільних (хто працює за мирними професіями) і для військових та силовиків, їх родин і всіх, хто отримує доплати від держави за працю в зоні бойових дій. Бо це різні рівні оплати праці, і тому люди можуть дозволити сплатити різну вартість оренди. А також не всі власники хочуть заселяти військових, тому ми можемо запропонувати одну і ту саму квартиру по різним цінам.
Перша категорія - цивільні - вартість квартир 1-но, 2-х, 3-х кімнатних в середньому 3-5 тисяч гривень + комунальні платежі, це в опалювальний період. У літні місяці може бути трішки дорожче на 500-1000 грн.
Для військових та пов’язаних осіб вартість може складати 1-2-3 х кімнатних квартир в середньому від 5 000 до 10 000 гривень (можуть собі дозволити) + комунальні платежі.
Ми пропонуємо військовим по 2000 - 3000 грн. з людини в місяць + комунальні платежі, тому ціна ще залежить від спальних місць.
Чи багато квартир та будинків продається? Чи можна сформулювати середню ціну?
По продажах можу сказати філософськи: поки є люди, все можна продати і купити, тому продажі є.
Конкретну статистику знає той, хто має доступ до угод. Це нотаріуси, бо вони повинні звітувати перед державними органами за кількістю угод (краще питати в них, вони володіють статистикою і можуть дати порівняльний аналіз, як змінилась кількість угод за рік, і в порівнянні з довоєнним часом).
Думка рієлтора та інформація буде неповна, бо рієлтор не бачить угоди, які укладаються напряму між власниками та покупцями. Від себе скажемо, що є багато цікавих до покупки людей, котрі звертаються до нас, але їм потрібна ціна нижча за ринкову (їх цікавить швидкий продаж та потім можливість на цьому заробити прибуток).
Середні ціни продажу нерухомості такі: 1 кв.м квартири під ремонт у Слов’янську в середньому зараз 180 - 250 доларів, з ремонтом - 270-350 доларів. Це масовий сегмент, без урахування якості ремонту, терміну, коли робився, та будинку і району.
Будинки - це більш індивідуальний продукт, і на ціну впливає дуже багато факторів: місце розташування, дата забудови, ремонт, інфраструктура та багато іншого. Тому немає конкретики. Вартість будинку в середньому площею 40-60 кв.м: 8 000 - 14 000 доларів США. Площею 70 - 100 кв.м - це 15 000-25 000 доларів США. Все, що більше - там індивідуальна ціна, бо можна продати будинок і за 50 000, який раніше коштував 100 000 доларів США.
Чи були випадки покупки нерухомості у Слов’янську чи Краматорську за останні півтора року?
Так, були і є. Нерухомість продається і купується, бо є попит на послуги нотаріуса (вони повернулися і працюють, а бізнес, працює коли є на нього попит від клієнтів). Поки є люди, то ринок нерухомості завжди буде, тільки розміри його будуть різні в залежності від часу та умов у державі.
Чи звертаються військові за допомогою в оренді?
Як і вище розповідали, військові це, так би мовити, “локомотив” руху на ринку оренди житла в місті Слов’янськ. Вони цікавляться як подобовим житлом, так і довгостроковою орендою. Вони формують попит і ціни. Поки вони є у Слов’янську, або поруч, ринок оренди житла в місті буде жити і приносити пасивний дохід власникам житла.
Хто частіше за все здає чи продає квартири - люди, які виїхали з міста?
Так, частіше за все реально продають нерухомість люди, котрі мігрували в інші області, або за кордон. Вони вже не повернуться, звертаються за допомогою до рієлторів, або через довірених осіб роблять угоди. Вони не женуться за ціною, розуміють всі обставини у Слов’янську, з ними приємно працювати як ріелторам, так і покупцям.
Будемо відвертими, усі люди вже вміють аналізувати ціни, робити прив'язку ціни до обставин, бачать попит та пропозицію, гарно це все роблять за допомогою інтернету. Тому ніхто не хоче переплачувати, кожен рахує кожну гривню. Угода підписується тоді, коли покупець і продавець дійшли до спільного задоволення ціною. А зазвичай ці ціни завжди не такі, як ми бачимо по маркетплейсам ОЛХ, ДОМ РІА та інших.
Багато об’єктів висять на продажу ще з 2022 року, там ціни вищі, ніж покупці готові платити, бо багато власників не поспішають з пониженням цін і чекають сприятливих часів для продажу.
Читайте:
Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)
Слідкуйте за нами в Instagram
Та телеграм: https://t.me/news6262