Фальсифікації можливі: невдовзі криворіжці голосуватимуть за перейменування 275-ти вулиць, - ПЕРЕЛІК, ВІДЕОУ Кривому Розі стартує черговий етап перейменування об'єктів топоніміки, який відбуватиметься у рамках  законодавтсва України про заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімів. Питання організації процесу перейменування об'єктів у Кривому Розі обговорювалось міською комусією з питань найменування (перейменування), засідання якої відбулось 16 листопада.

Про це сайт 0564.ua повідомляє з посиланням на власну кореспондентку.

Засідння комісії проводив її голова - заступник Криворізького міського голови Сергій Мілютін, який комунікував з колегами онлайн.

Розпочавши засідання, він пояснив, що процес перейменування топонімів відбувається у всіх містах України, у тому числі і у Кривому Розі, відповідно до ухваленого Верховною Радою України законодавства про заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімів, а саме:

Закону України № 3005-IX «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії»,

Закону України № 317-VIII «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»,

Закону України № 2265-IX «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну».

Сергій Мілютін закликав жителів Кривого Рогу долучитись до процесуперейменування та наголосив, що  людям не треба буде йти одразу змінювати документи, окрім випадків, коли людина хоче продати чи подарувати майно, отримати спадщину тощо.

Секретарка комісії Олена Ушаненко  проінформувала учасників засідання, що повний перелік криворізьких вулиць, який містить більше 1500 назв, було надано до робочої групи з перейменування Дніпропетровської обласної військової адміністрації. Після опрацювання цього переліку від робочої групи ОВА надійшов Перелік об’єктів топоніміки, назви яких підпадають під дію Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», у якому зазначено 275 топонімів.

Олена Ушакова наголосила, що цей перелік не є остаточним, оскільки стосовно перейменування багатьох інших вулиць робоча група ОВА надіслала запит до Українського інституту національної пам'яті (УІНП), від якого очікують відповідних висновків щодо об'єктів топоніміки, котрі необхідно перейменувати. Після отримання відповіді від УІНП робоча група ОВА надішле до Кривого Рогу додатковий перелік.

За словами секретарки, процес проведення громадського обговорення перейменування  починається з дня оприлюднення відповідного повідомлення на офіційному сайті виконкому Криворізької міської ради. У Кривому Розі він триватиме з 20 листопада по 20 грудня і включатиме такі етапи:

- збір письмових пропозицій та зауважень, які треба буде надсилати на електронну чи поштову адресу виконкомів районних у місті рад (триватиме 15 днів);

- електронне опитування (також триватиме 15 днів);

- узагальнення результатів опитування виконкомами районних у місті рад та передача інформації до міської комісії з перейменування;

- підготовка проєкту рішення та винесення його на розгляд Криворізької міської ради.

Відповідне рішення про перейменування топонімів Криворізька міська рада має ухвалити до 27 січня 2024 року. 

Під час засідання комісії. Фото 0564

У окремих учасників засідання виникли запитання, які вони запропонували колегам обговорити.

Так, членкиня міської комісії Ольга Гончар Хвостова поцікавилась механізмом електронного опитування. Почувши відповідь секретарки комісії про гугл форми, Ольга зауважила, що цей механізм є неприйнятним, оскільки не передбачає ідентифікації особи, що голосує, а відтак - не убезпечує від фальсифікацій. Вона додала, що уникнути фальсифікацій та підозр щодо непрозорості процесу голосування можна, організувавши голосування на офіційному сайті виконкому Криворізької міськради, з застосуванням механізму ідентифікації особи через e-banking - так, як це робиться під час голосування за петиції чи за громадський бюджет. Ольга наголосила, що такі можливості є.

її зауваження більшістю членів комісії було сприйнято мовчанням. Натомість дехто (зокрема, Катерина Мурашова - голова виконкому Центрально-Міської райради, Сергій Мілютін - голова комісії) наводили контрагрументи, котрі полягали в тому, що законодавство не містить прямої вимоги щодо ідентифікації осіб, що голосують, і надає організаторам обговорення можливість вибору форм на власний розсуд. Зокрема, прозвучала теза, що загалом процес обговорення і голосування може відбуватись і на конференціях, інших зібраннях...

На що Ольга Гончар Хвостова пояснила колегам, що будь-яка форма громадського обговорення (офлайн, онлайн) передбачає попередню реєстрацію учасників обговорення. Так, перед слуханнями, конференціями тощо складаються списки учасників з зазначенням персональних даних людей, котрі беруть участь у обговоренні, що й дозволяє ідентифікувати людей.

Врешті щодо цього питання міська комісія визначилась голосуванням: більшість підтримала електронне голосування з використанням гугл форм, троє членів комісії утримались (Олександр Мельник - заступник директора Криворізького краєзнавчого музею, Валентина Булгакова - учителька історії Криворізької гімназії №91 та Людмила Безрукава - заступниця директора з виховної роботи, учителька української мови Криворізької гімназії №122 Криворізької міської ради), Ольга Гончар Хвостова - головна редакторка "Експерт КР", літераторка, громадська діячка - одна проголосувала проти.

Ще одне питання, яке порушила Ольга Гончар, чи будуть враховані пропозиції щодо перейменування вулиць, які вже надійшли раніше, зокрема, від родичів захисників України. 

Голова виконкому Саксаганської районної у місті ради Василь Старовойт зауважив, що у переліку, який виноситься на обговорення, відсутня вулиця Співдружності, яку пропонують перейменувати на честь Олексія Різниченка (начальника медичного пункту 66 Окремої механізованої бригади, лейтенант, загинув 27 вересня, під час евакуації поранених бійців з-під Лиману - ред.) Така пропозиція раніше надійшла від родини загиблого героя. Мовляв, ніхто не знає, чи загалом вулиця Співдружності потрапить до переліку тих, які належить перейменувати у майбутньому. Очільник райвиконкому турбувався про те, як йому пояснювати родині ситуацію. 

Його підтримала і Валентина Булгакова, яка навчала Олексія Різниченка, знайома з членами його родини. Членкиня комісії переймалась станом Василя Старовойта, як голови районної у місті ради, коли після опублікування переліку вулиць, котрі належить перейменувати, до нього прийде делегація жінок, матерів, які втратили своїх синів і поставить перед ним питання, чому імен їхніх синів немає у пропозиціях на перейменування. Валентина булгакова вважає, що це буде проблема для району.

Врешті Ольга Гончар зауважила, що пояснювати варто так, як є. А для того, щоб люди нормально сприймали пояснення посадовців варто забезпечити прозорість процесу обговорення та голосування та застосувати механізми, котрі унеможливлюють фальсифікації. Окрім цього Ольга запропонувала голові райвиконкому запросити родини військових на засідання міської комісії, аби вони мали змогу безпосередньої комунікації.

Додамо, що під час засідання одноголосно члени комісії проголосували за оприлюднення повідомлення про початок громадського обговорення перейменування та про врахування пропозицій щодо перейменування, які вже надійшли раніше.

Читайте також: Перейменування по-криворізьки: депутатка заявила про дискримінацію полеглих захисників міськрадою Кривого Рогу.

Слідкуйте за новинами в Telegram. 

Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook. 

Читайте нас на Google News.AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW