День військового капелана: скільки священнослужителів перебувають у ЗСУ



Сьогодні, 25 жовтня, в Україні та в багатьох інших країнах світу відзначають День військового капелана. У цей день вшановують тих, хто надає психологічну та духовну підтримку військовослужбовцям, а також проводять релігійні обряди та богослужіння на військових базах та в гарячих точках. 

Історія свята

Історія військових капеланів веде свій корінь у давні часи. Першим відомим військовим капеланом вважається єпископ Мартин Турський, римський воєначальник і християнський священик, який жив у IV столітті. Він був одним із перших, хто об'єднав військовий та духовний обов'язок.

На Першому східно-франкському Соборі, що відбувся у 742-243 роках у німецькому Регенсбурзі, було прийнято рішення про участь священиків у військовій службі. Проте ця участь була обмеженою і не передбачала носіння зброї та безпосередньої участі у бойових діях. З того часу капелани знайшли своє місце в більшості армій світу, а їхні обов'язки і права були закріплені в законодавстві.

Україна має довгу історію військового капеланства. Священики були присутніми в армії Київської Русі, на Запорізькій Січі, а також в українських військових з’єднаннях під час визвольних змагань у 20-х роках ХХ століття і в Українській повстанській армії.

Сучасний етап розвитку військового капеланства в Україні розпочався з розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 липня 2014 року. У 2016 році в українській армії були введені перші штатні посади військових священиків.

30 листопада 2021 року Верховна Рада України прийняла закон "Про Службу військового капеланства", який набув чинності 1 липня 2022 року. Однією з ключових норм цього закону є заборона видавати зброю та боєприпаси військовим капеланам, а також заборона їхньої безпосередньої участі в бойових діях.

Закон також гарантує рівність представників різних віросповідань та толерантне ставлення військових капеланів до представників інших релігійних організацій.

Скільки військових капеланів в Україні

Згідно з інформацією Держслужби з етнополітики та свободи совісті, на 25 жовтня 2023 року 244 священика вже отримали мандати для виконання цієї важливої служби. Усього передбачено 738 посад для капеланів.



AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW