Використання антипригарного посуду дуже зручне, адже завдяки спеціальному покриттю до нього майже не прилипає їжа. Найбільш поширений вид антипригарного покриття – тефлонове.
Це класичне покриття, яке має посуд різних модифікацій. Головна його особливість – вразливість до пошкоджень, що важливо враховувати всім господиням.
Щоб не зіпсувати посуд і не нанести шкоду здоров'ю при використанні сковорідок та каструль з антипригарним покриттям, потрібно дотримуватись кількох правил.
Смажити на сковороді з антипригарним покриттям можна як з використанням жирів, так і без. Це залежить від того, які саме продукти використовуються. Наприклад, без додавання масел можна підсмажити жирне м'ясо чи рибу. Головне при цьому – щоб антипригарне покриття було неушкодженим.
Антипригарне покриття швидше зношується і втрачає ефективність через деякі продукти. Йдеться про продукти із високим вмістом кислот: цитрусові, помідори, вино тощо. Тому, наприклад, готувати у тефлоновій каструлі глінтвейн не варто.
Раніше вважалось, що пошкоджена тефлонова сковорідка небезпечна для здоров'я, адже через потрапляння крупинок тефлону можна отруїтися. Але цей міф був розвіяний. За словами експертів, тефлон настільки стійкий, що не піддається дії шлункової кислоти, тому він просто виходить з організму природним шляхом.
Проте в одному випадку пошкоджений тефлоновий посуд може завдати шкоди. Це трапляється тоді, коли порожній посуд розігрівається на плиті до температури 260 градусів. У такому разі починають випаровуватись токсичні речовини, вдихання яких небезпечне.
Щоб покриття не пошкоджувалось і посуд служив довше, при його митті слід дотримуватись таких рекомендацій: