Артеріальна гіпертензія: що це таке та чому важливо її вчасно діагностувати



Артеріальним називають тиск, який кров чинить на стінки судин. Коли він стає занадто високим, виникає ризик багатьох ускладнень.

Артеріальна гіпертензія (або гіпертонія) – це стан, коли кров'яний тиск перевищує норму, зазначає 24 Канал. Це поширене захворювання, яке може бути дуже небезпечним ("тихий вбивця"), якщо його вчасно не діагностувати і не лікувати.

Як підвищений тиск впливає на здоров'я, що означають показники на тонометрі та як зрозуміти, що людина має артеріальну гіпертензію? 24 Канал спільно з партнером фармацевтичною компанією "Дарниця" вирішив відповісти на ці та інші поширені питання українців. А допоможе нам у цьому кардіологиня Віра Горбачова.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, близько 1,28 мільярда людей у віці 30 – 79 років у всьому світі мають артеріальну гіпертензію. Більшість з них проживають у країнах з низьким і середнім рівнем доходу, до яких входить і Україна.

Менше половини з усіх людей з гіпертонічною хворобою (42%) звертаються до лікарів, проходять діагностику та лікування. Приблизно у 1 з 5 пацієнтів (21%), які приймають антигіпертензивні препарати, добре вдається контролювати артеріальний тиск.

Віра Горбачова

“Як відомо, ризик артеріальної гіпертензії збільшується з віком. Особливо в осіб, які мають це захворювання в сімейному анамнезі, в разі наявності супутніх захворювань, таких як діабет та хвороби нирок; також при надмірній масі тіла. Важливими факторами, які сприяють розвитку хвороби, є надмірне споживання насичених жирів і трансжирів, солі, відсутність у раціоні достатньої кількості фруктів і овочів, нехтування фізичною активністю, часті стреси, паління, зловживання алкоголем та навіть забруднення навколишнього середовища”.

Що означають показники тиску

У нормі кров'яний тиск підвищується при фізичних навантаженнях. Однак проблеми виникають тоді, коли зростання тиску відбувається в стані спокою. Це означає, що серце перевантажене, а стінки артерій додатково напружені. За ступенем артеріальна гіпертензія може бути легкою, середньою або важкою.


Підвищення артеріального тиску у стані спокою – тривожний симптом / Фото Pexels

Артеріальний тиск є комбінацією двох показників:

  • систолічний (верхній) – це найвищий тиск на артерії під час скорочення серця. Нормальний систолічний тиск зазвичай становить від 100 до 139 мм рт. ст.;
  • діастолічний (нижній) фіксується у момент, коли серце розслабляється і наповнюється кров'ю. Нормою є показник від 60 до 89 мм рт. ст.

Артеріальний тиск вимірюється за допомогою приладу, який називається сфігмоманометр (або тонометр).

Чим небезпечна гіпертензія

Віра Горбачова

“Тривалий вплив підвищеного артеріального тиску з часом призводить до структурних і функціональних змін в "органах-мішенях" (серце, мозок, очі, нирки). На ранній стадії захворювання ці процеси мають зворотний характер. Однак з часом розвиваються незворотні зміни”.

Серце. Для того, щоб виштовхувати кров в аорту, де кровʼяний тиск постійно (або часто) високий, лівому шлуночку серця потрібно працювати в посиленому режимі. Через це на клітинному і тканинному рівнях відбуваються зміни, які призводять до потовщення стінки шлуночка (гіпертрофія), заміщення нормальної мʼязової тканини на фібротичну. З часом це призводить до розтягнення порожнин серця і зниження його насосної функції, тобто до виникнення серцевої недостатності.

Нирки. Ураження нирок на початкових стадіях гіпертензії має безсимптомний характер. Проте в цей період уже вдається визначити наявність малих частинок білка в сечі та незначне погіршення фільтраційної функції нирок. З часом погіршення видільної функції лише прогресує, що призводить до ниркової недостатності.

Очі. Внаслідок ураження судин сітківки розвивається ретинопатія, погіршується зір, що впливає на якість життя і можливість виконання професійних обов'язків.

Судини. Спричинене гіпертензією порушення структури та функцій внутрішньої оболонки судин призводить до погіршення їхньої еластичності і, в результаті, зниження здатності регулювати кровотік. Артерії стають жорсткішими, в них створюються передумови для пришвидшеного розвитку атеросклерозу.

Мозок. При артеріальній гіпертонії розвивається погіршення пам'яті, уваги, концентрації, виникають й інші когнітивні розлади, які є ознакою гіпертензивної енцефалопатії.

Чим більш неконтрольованим є рівень артеріального тиску, тим більший ризик інфаркту, інсульту, аритмій, серцевої недостатності, розриву аорти і інших негативних станів.

Діагностика артеріальної гіпертензії

Можливі симптоми: головний біль, шум у вухах, мерехтіння "мушок" перед очима, дискомфорт в ділянці серця, посилене серцебиття, нудота, носові кровотечі тощо.

Однак майже кожний другий пацієнт не відчуває жодних симптомів, пов'язаних з артеріальною гіпертензією. Відтак людина навіть не підозрює про своє захворювання і не звертається до лікарів за медичною допомогою.

Віра Горбачова

“Єдиний надійний спосіб дізнатися про хворобу – виміряти артеріальний тиск. В цьому полягає доцільність регулярних профілактичних медичних оглядів. Адже це змога швидко і надійно перевірити артеріальний тиск у лікаря, зняти електрокардіограму, зробити ультразвукове обстеження серця, здати аналізи тощо”.

Регулярні профілактичні медичні огляди дозволяють вчасно виявити хворобу / Фото Unsplash

Гарна ідея – періодично вимірювати артеріальний тиск вдома або в громадських місцях (така опція доступна в аптеках).

Як правильно виміряти тиск:

  • Перед вимірюванням тиску потрібно заспокоїтися та посидіти 5 хвилин. Не можна палити, пити напої, які містять кофеїн. Бажано вимірювати тиск з порожнім сечовим міхуром.
  • Треба сісти прямо, бажано на тверду поверхню (краще на стілець, ніж на диван). Стопи мають стояти на підлозі, не можна схрещувати ноги. Руку потрібно тримати на пласкій поверхні (наприклад, на столі) так, щоб плече було на рівні серця. На плечі не має бути одягу.
  • Низ манжети повинен бути на кілька сантиметрів вище за вигин ліктя та щільно прилягати до тіла, але не дуже сильно (так, щоб під неї можна було просунути кінчик пальця).
  • Краще щоразу робити два або три виміри з інтервалом в одну хвилину і записувати результати. Існують спеціальні додатки на смартфон, куди зручно записувати показники тиску, пульсу. Щоденник АТ варто брати з собою на прийом до лікаря.
  • Не варто вимірювати тиск відразу після пробудження, лежачи. Але краще зробити це до сніданку та прийому ліків.

Профілактика артеріальної гіпертензії

Віра Горбачова

“Відомо, що на прогноз пацієнтів з артеріальною гіпертензією впливає наявність не лише ураження "органів-мішеней", а й супутні фактори серцево-судинного ризику, такі як цукровий діабет, гіпер/дисліпідемія, ожиріння, паління”.

Велику роль як у запобіганні артеріальній гіпертензії, так і у покращенні стану осіб, в яких вже виявили хворобу, відіграє корекція способу життя. Насамперед йдеться про:

  • нормалізацію та підтримання здорової ваги тіла;
  • відмову від паління та зловживання алкоголем;
  • досягнення цільових показників ліпідів у крові;
  • раціональне харчування та щоденну фізичну активність.

Також варто регулярно відвідувати лікарів. Адже рання діагностика високого артеріального тиску та вчасне лікування, особливо на початкових стадіях гіпертензії, коли ураження органів є потенційно зворотними, дозволяє запобігти їх декомпенсації та знизити ймовірність негативних наслідків для здоров'я та життя.

Важливо! Цей матеріал має винятково загальноінформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Але якщо Вам потрібні встановлення діагнозу або медична консультація, обов’язково зверніться до лікаря.

Джерело: health.24tv.ua



AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW