“Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 9 жовтня – 13 жовтня 2023 року



Майже кожен третій фейк, який розповсюджували телеграм-канали колаборантів і окупантів в Запорізькій області, стосувалися дій української армії і розвідки. Ця тема залишається в топі повідомлень, які тиражують в проросійських телеграм-каналах і пропагандистських російських медіа, особливо на фоні контрнаступу та військових дій між Ізраїлем та ХАМАС. І хоча загалом кількість фейків про ЗСУ зменшилось від загальної кількості фейків, українська армія і її дії залишаються головним тригером для окупантів.

Продовжується залишатися стабільно високим показник фейків щодо досягнень російської армії – за тиждень ми нарахували 9% таких дописів. Разом з тим, цього тижня побільшало фейків, пов'язаних з соціальною сферою - 11%. Дезінформації, яка стосувалася просування ідеології Росії - 13%. Ще по 9 % недостовірної інформації стосувалися економічних питань, знеціненню України та підтримки Заходу.

Питання територіальної цілісності України використовували в 4% фейків. По 2% - показник в мовному питанні та мобілізації.

За минулий тиждень, з 9 по 13 жовтня 2023 року, знову майже не змінилася картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій продовжує залишатися телеграм-канал колаборанта, блогера та голови громадського руху «Мы – вместе с Россией» Володимира Рогова з 35% маніпуляцій від загальної кількості контенту. Канал «Запорожский Вестник» цього тижня опублікував 17% дописів, які містили маніпуляції. У «Бердянск Актуально» 13% дописів з маніпуляціями, «Токмак Сегодня» - 9%.

Найбільше ж фейків цього тижня також продукував телеграм-канал «Владимир Рогов» - 16%. З великим відривом наступним йде «Запорожский вестник» з 10% фейків та «Бердянск Актуально», що брехав в 8% дописів свого телеграм-канала. «Токмак Сегодня» опублікував 7% фейків.

Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 83 маніпуляції (або 12% від загальної кількості дописів в усіх проаналізованих телеграм-каналах) і 47 фейків (7% від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.* Оглянемо найбільш розповсюджені і помітні приклади російської пропаганди.

Фейки про продаж зброї, що Україні надавали партнери, терористам ХАМАС

Представники окупаційної влади минулого тижня розганяли через підконтрольні ЗМІ та телеграм-канали дезінформацію мовляв, західна зброя, яку надали ЗСУ, опинилась в руках терористів з ХАМАС.

«После обнаружения у ХАМАС оружия с Украины американцы стали требовать от Байдена прекратить его поставки Киеву, т.к это оружие затем убивает граждан США в Израиле», - написав 12 жовтня «Токмак Сегодня».

«Американские конгрессмены начали задавать вопросы и требуют провести, как украинское оружие попало чудным образом в руки ХАМАС. У меня лично сомнений в этом нет», - рассказал в эфире вечернего ток-шоу у Соловьева Владимир Рогов.

«ХАМАС поблагодарил поставщиков оружия с Украины за вооружение для нападения на Израиль. Во время войны в Сирии боевики различных исламистских группировок также активно использовали оружие, поставляемое с территории Украины. Сейчас оружие активно поставляется в Палестину, и после недавних событий понятно для каких целей.Черный рынок оружия связанный с войной на Украине обеспечит оружие еще для многих войн и конфликтов, а поставщики оружия с Украины еще немало на этом заработают и получат благодарственные видео от боевиков-убийц, как это», - написал «Запорожский Вестник».

Представник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Юсов в ефірі телемарафону прокоментував російський фейк. Він заявив, що бойовики ХАМАСу використовують, зокрема, стрілецьку зброю, яка була захоплена росіянами на війні в Україні. За його словами такі випадки вже зафіксовано, але йдеться про невеликі обсяги.

«ЗСУ в бою здобули велику кількість техніки, важкого озброєння, в тому числі стрілецької зброї окупантів. На превеликий жаль, є такі випадки щодо нашої стрілецького озброєння і з боку росіян. І окремі зразки контрабандними каналами постачання, а Росія сьогодні збройний контрабандист у світі — передані ХАМАСу, щоб реалізувати ІПсО проти України на міжнародній арені»,- розповів пан Юсов.

Він також зауважив, що важко визначити, коли РФ могла передати цю зброю угрупованню ХАМАС.

«Але з реакції російських пропагандистів і офіційних представників Кремля ми бачимо, що це комплексна підготовлена акція, яка була достатньо оперативно розгорнута», - сказав представник ГУР МО.

Полковник Петро Черник у коментарі Military Media Center наголосив, що Україна не зацікавлена в продажі зброї ХАМАСу. Ізраїль є стратегічним союзником США, і саме США є головним партнером України. Та й зброю ще треба доставити морем чи суходолом, а зробити це неможливо.

«При цьому не було підтверджено жодного верифікованого зразка такого озброєння. Але кого цікавлять факти, якщо у фейках головну роль відіграють емоції? (…) У цій кампанії взяли участь як інформаційні майданчики, так і політичні діячі, які виступають за припинення допомоги Україні – насамперед, трампісти», - коментує військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко.

Фейк про те, що у Запоріжжі в магазинах запустили акцію по збору пластикових кришечок для протезування воїнів ЗСУ

Телеграм-канал окупаційної влади «Бердянск Актуально» поширив маніпуляцію щодо того, яким чином проходить протезування українських

"Героям" Украины не из чего делать протезы: собирают пластиковые крышки. В подконтрольном Киеву Запорожье собирают пластиковые крышки для изготовления протезов своим "героям". Фото сделано в супермаркете "Варус" - зазначається в телеграм-каналі окупантів.

Аналогічне фото поширюються виключно в сегменті проросійських телеграм-каналів. Насправді тезис про те, що військовим нема з чого робити протези – фейковий.

Все протезування в Україні для військових є безкоштовним і покривається за рахунок держави. Військові забезпечуються двома видами протезів: механічним та електричним. Місце виготовлення протезів також визначає людина самостійно. Як проходить процес протезування в Запоріжжі читайте тут.

Фейки про кількість кінозалів в окупованих регіонах

Минулого тижня 4 телеграм-канали – «Владимир Рогов», «Запорожский Вестник», «Токмак Сегодня» та «Бердянск Актуально» синхронно 9 жовтня опублікували дописи щодо проведення наради міністерки культури рф Ольги Любимової з російським диктатором Путіним.

«Министр культуры Ольга Любимова рассказала Владимиру Путину о работе в новых субъектах РФ. «Когда мы начинали работу, в четырёх новых регионах было два кинозала. Местные жители были лишены возможности смотреть кино. Сейчас в новых регионах 51 кинозал», - цитує Любімову Володимир Рогов.

І насправді історія про два кінозали в чотирьох тимчасово окупованих регіонах – фейк. Адже лише на тимчасово окупованій території Запорізької області станом на 2021 рік в Мелітополі працював кінотеатр «Перемога» та кінозал в ДК Шевченко, у Бердянську працювала мережа Кiнотеатрiв «Filmax»,Blockbuster Cinema та сезонний Sky cinema, в Енергодарі – кінотеатр «Прем’єра», в Пологах - кінотеатр «Юність».

«Всього по Запорізькій області до повномасштабного вторгнення у нас нараховувалося 15 кінотеатрів, з них 7 – на тимчасово окупованій території. З 24 лютого 2022 року один кінотеатр зруйнований (Мультіплекс, - прим. ред) і працюють наразі всього 7», - повідомив в коментарі 061 директор департаменту культури та інформаційної політики Запорізької ОВА Владислав Мороко.

Таким чином, посадові особи рф навмисно зманіпулювали темою культури та занизили існуючу кількість кінозалів на захоплених територіях.

Нагадаємо, що під час проведення фейкових виборів представники окупаційної влади для агітації використовували так звані «пересувні культурні центри»

Маніпуляції про обстріли Запорізької АЕС з боку ЗСУ

Російська пропаганда використала повідомлення Буданова та представників ГУР стосовно проведення невдалих спецоперацій щодо повернення під контроль ЗАЕС та Енергодару у власних цілях та зманіпулювала інформацією щодо обстрілів.

«Глава главного управления разведки Минобороны Украины Кирилл Буданов и его подчинённые признали в интервью местным СМИ, что украинский спецназ с начала СВО предпринял по меньшей мере три попытки атаковать и захватить ЗАЭС, однако все они были отбиты российскими военнослужащими. "Это, по сути, явка с повинной. Зачем теперь обещать не обстреливать, если ранее Зеленский говорил и заверял весь мир, что никогда не обстреливал. А тут такой прокол. Зеленский фактически признался, что именно его боевики ранее наносили удары по атомной станции", - сказал Рогов в своєму однойменному тг-каналі.

Це – маніпуляція, бо в інтерв’ю ні Буданов, ні представник ГУР жодним чином не повідомляли про застосування зброї поблизу Запорізької АЕС. Мова йшла про операцію у серпні 2022‑го, коли бійці-спецпризначенці ГУР перетнули на човнах тоді ще повноводне Каховське водосховище на Дніпрі в районі Енергодару. Їхньою метою, як розповів учасник тієї операції Володимир, командир особливого підрозділу ГУР Шаман, було створення на лівому березі плацдарму, придатного для подальшого визволення міста та прилеглої до нього Запорізької атомної станції (ЗАЕС).

На той момент росіяни хотіли підʼєднати ЗАЕС до своєї енергосистеми. Якби таке сталося, Кремль забезпечив би енергією окупований південь України і Крим, що допомогло б Москві закріпитися в регіоні. Пробувши на лівому березі Дніпра пів дня, бійці вимушено відступили під тиском переважаючих сил противника.

«Для хлопців психологічно було складно [проводити цю операцію], — розповідає Володимир. — Адже ти вночі пливеш по хвилях, вода затоплює човни, її потрібно вичерпувати, пересідати на інші плавзасоби, — і все це відбувається під вогнем противника».

Сили ГУР ще двічі намагалися висадитися на лівому березі Дніпра, причому в останній із цих спроб брали участь кілька сотень людей, проте жодного обстрілу ЗАЕС при цьому вчинено не було.

“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”



AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW