«Весільна хата» – четверта частина проєкту «Етніка» наукових співробітників музею Тарновського Олени Трухан та Євгена Насилевця.
Понад рік на кожну пору року українська хата змінювала своє вбрання завдяки майстрині Ользі Костюченко. Осіння виставка присвячена підготовці до весілля давніх українців, - розповідає у сюжеті телеканал «Дитинець».
Першою частиною проєкту «Етніка» була різдвяна хата. Потім – великодня. На літо робили іграшки із тканини з різноманітних трав, керамічні свищики та дерев’яні іграшки. А на осінь музей Тарновського разом з проєктом «Етніка» запрошує чернігівців побувати у весільній хаті.
Особливою атмосферою осінній частині «Етніка» додав обрядовий каравай та весільні – шишки.
Олена Трухан
– Раніше грали весілля майже цілий тиждень. Навіть зберіглися такі промовки, які розповідали про кожний день. П’ятниця – починальниця, субота – коровайниця, неділя – вінчальниця, понеділок, вівторок – їсти й пити, в середу – похмілятися, а у четвер по обіду, то й додому поїду, – розповідає Олена Трухан, старша наукова співробітниця Чернігівського історичного музею імені В.В.Тарновського.
ЧИТАЙТЕ ЩЕ: Юні красуні у народному строї повертають Чернігову забуту естетику
У «Весільній хаті» проєкту «Етніка» історичного музею Тарновського представлені вишиті шовкові тканини металізованими нитками, датовані ХІ-ХІІ століттям. Наприклад, у музеї представлений комірець-стійка вишитий срібними нитками. На його орнаменті зображені пташки, між якими вишиті паростки, що утворюють серцеподібні фігури. А застібався комірець на два позолочені ґудзики з бронзи.
Ольга Костюченко
Також у «Весільній хаті» можна побачити старовинні рушники й обрядове вбрання наречених, дружок та сватів, які колись вдягали на весіллях у Чернігівській області. Зараз ці вбрання відтворила майстриня Ольга Костюченко.
ЧИТАЙТЕ ЩЕ: Чернігівська майстриня Ольга Костюченко: «Зараз все, що має будь-який орнамент, у нас називають вишиванкою»
Жіночий корсетки Ольга розробляла на прикладі фотографій пакульців. У Фейсбуці вона натрапила на статтю про етнографічну експедицію етнографа Федора Вовка та фотографа Атанотіля Павловича, яка проходила у селі Пакуль Чернігівської області у 1908 році. У цій статті докладно було описано крій корсеток та додано їхні фотографії.
Побачити стилізовану «Весільну хату» проєкту «Етніка» від співробітників музею та майстрині Ольги Костюченко можна у музеї Тарновського.