Вчені протягом довгих років не могли достеменно з'ясувати, як кішкам вдається видавати своє фірмове мурчання. Нарешті вони зрозуміли, як утворюється цей неповторний звук. Водночас причина, з якої пухнастики муркотять, все ще залишається непоясненою.
Цікаві результати дослідження опубліковані в журналі Current Biology.
Команда дослідників під керівництвом вченого Крістіана Гербста з Віденського університету в Австрії вважає, що отримані ними результати кидають виклик широко поширеній думці про те, що муркотіння виникає за рахунок активного скорочення м’язів. Фахівці вияснили, що муркотіння є пасивною аеродинамічною поведінкою, що триває автоматично після отримання початкового сигналу мозку.
Низькі та хриплі звуки у людей з'являються завдяки вібраціям голосових зв'язок на дуже низькій частоті. Голосові зв’язки котів набагато коротші за наші, і ними вони зазвичай створюють високочастотні звуки, такі як нявкання. А ось муркотіння відбувається за рахунок особливих "подушечок", які сформовані зі сполучної тканини і працюють подібним чином.
Ці "муркотливі подушечки" сполучної тканини, вбудовані в голосові складки, здається, збільшують щільність, змушуючи їх вібрувати повільніше, створюючи гул, який приносить радість господарям котів, – пояснюють вчені.
Відкриття показує, що скорочення м’язів не є необхідним для муркотіння. Основним рушієм можуть бути структури сполучної тканини, хоча це потребує остаточного підтвердження за допомогою вимірювання процесу у живих тварин, що зробити доволі складно.
Хоча наші дані не повністю спростовують гіпотезу про активне скорочення м’язів для муркотіння, вони показують, що котяча гортань може легко виробляти звуки в режимі муркотіння з основними частотами від 25 до 30 Гц без нейронної інформації або м’язового скорочення, – кажуть фахівці.
Водночас причина, чому коти починають мурчати, залишається загадкою навіть для вчених. Припускають, що таким чином кішка виражає задоволення та заохочує до подальшої взаємодії з людьми. Крім того, деякі дослідження показують, що муркотіння може бути механізмом зцілення.