Останнім часом проблема збору грошей з батьків школярів на різні потреби загострилася. Багато людей обурені тим, що навіть зараз, в умовах війни, тривають побори, до того ж тих, хто відмовляється платити, критикують і цькують як з боку активістів із "батьківських комітетів", так і з боку вчителів.
На сайті омбудсмана з прав людини розмістили важливу інформацію щодо цього та пояснили, які оплати в школах є законними, а які – ні.
Державні та комунальні заклади освіти фінансуються за рахунок коштів державних, місцевих бюджетів, а також інших джерел фінансування, що не заборонені законодавством. Тому будь-які вимоги адміністрації шкіл до батьків учнів щодо збору коштів на ремонт, закупівлю підручників, миючі засоби тощо є безпідставними та незаконними, містять ознаки корупції та кримінально караних дій.
Наголошується, що право здобувати освіту без внесення плати за надання освітніх послуг закріплено у Конституції (ст.53). Законами України "Про освіту" і "Про повну загальну середню освіту" встановлена заборона збору коштів учасниками освітнього процесу.
Обов’язок батьків – піклуватися про своїх дітей, а держави – забезпечувати доступність та безоплатність повної загальної середньої освіти в державних і комунальних закладах освіти, - зазначається у повідомленні.
Крім того, заклади освіти мають оприлюднювати на своїх веб-сайтах кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів. Інформацію про розпорядження коштами, наданими закладу освіти, можна перевірити в системі публічних закупівель Prozorro, де відображаються тендери на закупівлю товарів, робіт і послуг закладів освіти.
У таких випадках батькам рекомендується:
За законодавством, законними оплатами в школах є: