В Україні останніми тижнями спостерігається зростання цін на бензин та дизельне пальне (ДП) на АЗС. Причина – у світі активно дорожчає нафта. При чому найближчим часом зменшення вартості цих видів палива не прогнозується.
Середня ціна бензину А-95 становить наразі 54,22 грн/л, ДП – 53,91 грн/л. Про це розповів аналітик профільного видання "Нафторинок" Олександр Сіренко у коментарі Оглядачу.
"Грубо кажучи, 54 грн – середня сформована ціна в нас на ринку. Причина таких високих, рекордних за останні 8-9 місяців цін – дорога нафта у світі. Там відбувається, на жаль, якийсь політичний та психологічний тиск на продавців нафти. Тобто 2 найбільші продавці виходять і кажуть, що в світі буде дефіцит нафти і ціни через це будуть високими. Вони транслюють це десь близько місяця", – пояснює експерт.
За його словами, до 2 разів на тиждень повідомлення про це надходять від продавців.
"Але це трохи дивно. Я завжди порівнюю з ринком. Наприклад, один продавець буряка буде казати, що в нього буряк закінчується – ціна піде вгору, вистроїться черга, розберуть, а він буде тільки встигати підвозити. При цьому він бреше, бо буряка в нього багато. Те саме з нафтою відбувається. Я бачу, що ці заяви про скорочення просто грають на руку всім видобувним країнам, компаніям, які цим займаються", – зазначає Сіренко.
Тобто лунає теза про дефіцит не від споживачів (в даному випадку це НПЗ – нафтопереробні заводи), а від виробників. Фахівець нагадав, що ціна нафти "стрибнула" минулого тижня до $95 за баррель.
"Через це бензини йдуть більш ніж $1000 за тонну в Європі разом із дизелем. Це показує 46-48 грн/л, плюс розмитнення цього ресурсу на кордоні. Тому ми маємо такі середні ціни", – підкреслив експерт.
Що буде з цінами на бензин та ДП?
Експерт сподівається, що ціна нафти надалі вгору не піде, або, принаймні, зупиниться. Це дає можливість невеличкого коливання догори.
"Ми наздоганяємо це підвищення трохи з запізненням. І поки в цін нема можливості падати, бо дуже багато дорогого ресурсу зайшло. Так, у нас через залишки не всюди рівномірно дорожчає пальне, але роздрібні компанії підняли їх і ця історія, на жаль, поширюється. Йде не так активно, але за минулий тиждень, скажімо, топ-10 заправок підняли на 1 грн ціни, а решта – з топ-20 – на 30-50 копійок", – підсумував Сіренко.
Світові нафтопереробні заводи не встигають виробляти достатньо дизельного палива. Це провокує новий виток інфляції, позбавляючи країни палива для промисловості і транспорту. Вартість дизеля зростає по всьому світу.