Минулого тижня набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України, що вносить зміни до порядку нарахування компенсацій за пошкоджене внаслідок бойових дій майно. Гранична сума виплат, яка донедавна становила 200 000 грн суттєво збільшилась як для власників приватних садиб, так і для власників квартир у багатоповерхівках. Начальник управління містобудування та архітектури Чернігівської ОДА пояснив, на яку компенсацію можуть розраховувати власники пошкодженого або знищеного майна, та розповів, як насьогодні державна програма”єВідновлення” реалізовується на Чернігівщині.
За словами пана Курені, в області було зафіксовано близько 10 000 об'єктів житлового фонду. У 38 територіальних громадах було створено комісії, що займаються опрацюванням заяв, створенням чек-лістів та внесенням інформації до реєстру. На сьогодні подано 2500 заяв по пошкодженому майну на отримання коштів для проведення поточного ремонту та відновлення будівель. У роботі комісій насьогодні майже 1500 заяв (вони вже опрацьовані або знаходяться на стадії опрацювання). 734 заявники наразі вже отримали компенсацію. Загальна сума таких виплат, які вже отримали люди, становить 81 млн гривень. Щодо граничної суми компенсацій, вона віднедавна суттєво зросла.
Сергій Куреня, Фото: Чернігівська ОВА
“Якщо раніше по пошкодженому майну гранична сума компенсацій була 200 000 грн, то, згідно останніх правок, по житловій забудові приватних садиб вона становитиме 500 000 грн, а по багатоповерховій забудові 350 000 грн. У зв'язку з цим, заявам, по яким досі не було прийняте рішення та не було нараховано компенсацію, система автоматично надала статусу доопрацювання. І, відповідно, комісії органів місцевого самоврядування матимуть змогу переглянути чи внести у відповідності до нових правил, визначених цією постановою, всі необхідні роботи, яких потребує пошкоджений об'єкт для його повного відновлення, з урахуванням нових граничних сум.
Щодо знищеного майна, у нас в області також реалізується другий етап цієї державної програми. Це надання компенсацій за повністю знищені об''єкти нерухомого майна. Зараз реалізується його перша фаза. Вона для одноосібних власників і громадян, які хочуть отримати компенсацію у вигляді житлового сертифікату, який можна в подальшому обміняти або використати при купівлі-продажу на первинному або вторинному ринку. Питання отримання грошових коштів на відшкодування знищеного майна зараз опрацьовується профільним міністерством, готуються відповідні розпорядчі акти, які будуть оприлюднені трохи згодом”
На сьогодні надійшло вже 216 заяв по області, 56 з них опрацьовуються комісіями, частину призупинено, бо комісії очікують на надання додаткових документів. По одній заяві з Михайло-Коцюдинської громади вже сформовано, передано на затвердження житловий сертифікат по Кіптівській територіальній громаді.
Житловий сертифікат формується в Реєстрі пошкодженого та зруйнованого майна в електронному вигляді. Сума цього сертифікату індивідуальна, вона розраховується в рамках роботи комісії по спеціальній формі, що має певний коеффіціент для кожної області і враховує обсяг знищеного житла. У сертифікаті, який можна використовувати як форму оплати, буде зазначена певна сума, на яку людина зможе придбати на первинному або вторинному ринку житло.
Якщо людина вже отримала компенсацію за пошкоджене житло до моменту підвищення граничного коеффіціенту, вона може розраховувати на доплату, якщо сума збитків була вищою за 200 000 грн.
“Суми нараховувалися відповідно до чек-лістів, які формувалися, виходячи з обсягу руйнувань та пошкоджень, зафіксованих на об'єкті. Тому якщо у людей об'єкт пошкоджений значно більше, аніж на 200 000, вони можутьподати заяву зараз, і заява буде переглянута в ході доопрацювання. І людина отримає компенсацію по новій граничній сумі”.