Основні підсумки промови Президента України на Генасамблеї ООН



Незважаючи на велику кількість виступаючих 20 вересня з трибуни Генасамблеї ООН, головна увага очікувано була прикута до промови Президента України В. Зеленського на спеціальному засіданні, присвяченому війні росії проти України. Варто зауважити, що сам виступ намагався зірвати постійний представник рф в ООН в. небензя. Він у провокаційній формі наполягав на відміні промови Зеленського, який мав виступити одразу після Генсекретаря ООН А. Гутерріша.

У Центрі протидії дезінформації при РНБО України проаналізували основні підсумки промови Президента України на Генасамблеї ООН. 

Проте жорстка відсіч з боку головуючого на засіданні прем’єр-міністра Албанії Е. Рами не залишила шансів росіянам змінити затверджений порядок денний.

Реакція на виступ Президента України була переважно позитивною. Генеральний секретар ООН А. Гутерріш у своїй промові підтвердив, що вторгнення росії в Україну є явним порушенням статуту ООН, проте з боку деяких членів Ради Безпеки, зокрема Китаю, висувалась вимога розпочати переговори про припинення війни.

Що в промові Президента України викликало таку бурхливу реакцію?

По-перше, особливо гучно пролунав заклик Президента України реформувати Радбез ООН. Президент зазначив, що право вето в руках рф зробило ООН недієздатною, адже всі дії Ради Безпеки та Генасамблеї ООН із зупинки агресії проти України блокуються росією. З цього приводу Зеленський запропонував розширити склад постійних членів та надати Генеральній Асамблеї право долати вето членів Радбезу. Другим кроком у реформуванні РБ ООН, за словами Зеленського, має стати розширення складу Ради і її повна підзвітність націям світу. Також Зеленський закликав створити т.зв. систему превенції агресії, тобто раннього реагування на дії, спрямовані проти територіальної цілісності та суверенітету держав. Глава держави наголосив, що питання про застосування превентивних санкцій має виноситись на розгляд РБ ООН автоматично, коли будь-який член Генеральної Асамблеї заявляє про загрозу агресії.

«Вторгнення росії в Україну є серйозною загрозою для всього світу, росія не повинна мати права володіти ядерною зброєю», – додав Зеленський.

Важливо, що позицію Зеленського підтримав президент США Д. Байден, який виступаючи з трибуни сесії заявив, що США добиватимуться реформи РБ ООН, де потрібні «нові голоси» та «нові думки». За його словами, США провели продуктивні консультації з цього питання із багатьма країнами-учасницями ООН.

По-друге, в рамках презентації свого мирного плану припинення війни в Україні, Президент визначив дві безкомпромісні умови припинення бойових дій в Україні. Йдеться про повне виведення всіх російських військ та військових формувань, включно з Чорноморським флотом рф (зокрема найманців і квазівійськових формувань росії), з усієї суверенної території України в межах міжнародно визнаних кордонів 1991 року та повернення Україні ефективного контролю над усім державним кордоном і виключною економічною зоною – в Чорному та Азовському морях, а також у Керченській протоці.

По-третє, досить різку зворотну реакцію отримали слова Президента, що «дехто в Європі підриває солідарність і влаштовує політичний театр, роблячи із зерна трилер». Хоча конкретні країни не були названі, на тлі польської односторонньої заборони на імпорт українського зерна МЗС Польщі висловило «рішучий протест» щодо такої заяви як «неправдивої стосовно Польщі», а також наголосило, що тиск на Польщу на багатосторонніх форумах не є «відповідними методами вирішення суперечок між нашими країнами». У відповідь в МЗС України закликали польську сторону «відкинути емоції» та надали пропозиції, які можуть стати основою для «переведення діалогу в конструктивне русло». Проте некоректний коментар президента Польщі А. Дуди, де він порівняв Україну з «людиною, яка тоне і може потопити рятівника», свідчить, що принаймні на найближчу перспективу проблема імпорту територією Польщі українського зерна залишиться через використання польською владою наративу «захисту інтересів польських фермерів» у передвиборчій риториці напередодні місцевих виборів.

По-четверте, більшістю учасників заходу з розумінням оцінено демонстративне залишення Зеленським зали РБ ООН, не дочекавшись виступу очільника МЗС рф с. лаврова, який прогнозовано звинуватив Захід у зриві Мінських угод, що начебто призвело до війни. Як провокативне оцінили звернення лаврова до держсекретаря США Е. Блінкена з пропозицією дати команду Зеленському скасувати декрет, який забороняє вести переговори з рф і в такий спосіб запустити «мирні» перемовини.

У підсумку слід зазначити, що попри певні розбіжності більшість представників країн, які були в залі Генеральної Асамблеї ООН, адекватно сприйняли промову Президента України та його позицію в частині оцінки глобальної проблеми для світової безпеки, що створив російський політичний режим, та шляхів її подолання. Очікується подальша підтримка позиції України за результатами запланованих зустрічей на вищому рівні.



AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW