Самогубство — не вихід: розмова про важливе із військовим психологомЩороку 10 вересня відзначається Всесвітній день запобігання самогубствам. За статистикою, у 2021-му році (ми навмисне взяли показник останнього року перед великою війною) щонайменше 5914 громадян України добровільно пішли з життя. З них 87% - чоловіки, а 13% - жінки. Люди різного віку, професій та соціального статусу не знайшли в певний момент іншого виходу, окрім як вкоротити собі віку. Тягар моральної утоми, нерозв'язані життєві проблеми, втрата близької людини, тяжкі хвороби, великі борги — причин може бути безліч, але усі ці життєві ситуації люди подеколи намагаються вирішити власною смертю.

З початком повномасштабного вторгнення на плечі багатьох українців впав важкий тягар горя, з яким часом дуже важко впоратися самотужки. Чи можна якось запобігти непоправному лиху, заздалегідь розпізнавши його паростки в близькій або знайомій людині? І що робити, якщо суїцидальні думки з'являються у вас? На цю непросту, але важливу тему ми поспілкувалися з військовою психологинею Оленою Сек.

- Пані Олено, що загалом може спонукати людину вчинити самогубство? Які є основні чинники суїцидальної поведінки серед підлітків та дорослих?

- Здебільшого це поєднання різних факторів. Передусім, це може бути наявність психіатричних розладів або захворювань, які можуть провокувати такі дії. Наявність в родині випадків суїцидальних дій теж може стати «звичним» виходом зі складної ситуації. Бувають ускладнення від специфічних ліків. Або ж великі фінансові проблеми, з яких не видно виходу. Часто це повязано з, наприклад, ігроманією. Ігроман накопичує великі борги, а потім не розуміє, як вийти з ситуації. Трапляється, що людина має наміри суїциду, звинувачуючи себе в загибелі або не допомозі своїм близьким чи побратимам.

Негативні думки, спричинені вживанням алкоголю та наркотиків, булінг з боку навколишнього оточення, токсична поведінка керівництва або командування по відношенню до конкретної особи теж можуть бути чинником. Наслідки контузій або посттравматичний стресовий розлад також можуть спонукати до вчинення суїциду.

В складних життєвих ситуаціях, в намаганні уникнути болю (не тільки психологічного, а й фізичного), складнощів, проблем, на жаль, суїцид може видаватися єдиним виходом. У підлітків, на тлі несформованої системи прийняття рішень, гормональних перепадів, нестабільного емоційного фону, ризики, пов’язані з суїцидальними думками, зростають. Ну і плюс до цього – дії з боку психологічних маніпуляторів на кшталт ігор типу “Синього кита”, які спонукають підлітків до суїциду в форматі гри.

- Чи можливо за якимись ознаками розпізнати, що людина надумала вкоротити собі віку? Що робити, щоб зарадити в такій ситуації? Чим допомогти людині, як підтримати?

- Є певна симптоматика, за якою можна зрозуміти, що людина надумала вкоротити собі віку, але є й випадки, коли це відбувається безсимтомно. Наприклад, людина може бути зануреною у свої думки і розривати зв'язки з соціумом, відсторонюючись від нього. Може бути навпаки. У людини демонстративно гарний настрій, вона роздає всі речі, ділиться з усіма всім, що в неї є. Може натякати на те, що скоро всім стане легше, скоро всі все зрозуміють. Ну, тобто бувають якісь прямі або опосередковані натяки на це. Якщо ви вважаєте, що людина думає про суїцид, необхідно знайти в собі сили прямо поговорити з людиною. Запитати, що відбувається, чи справді вона думає про такий вчинок. ”Чи думаєш ти про самогубство?” – просте пряме питання. Не треба натякати, говорити лише прямо. Це не спричинить суїцидальних дій, але допоможе вивести на розмову про те, що людина приховує, можливо, думаючи, що її ніхто не почує, або може засуджувати.

Пряме питання про суїцидальні думки дасть підстави говорити про проблему. В такій ситуації запитання: “Ти думаєш про те, щоб покінчити з життям?” призводить до розмови. Необхідно вислухати людину, поговорити з нею для того, щоб з'ясувати, що, власне, трапилось. І далі перенаправити людину до того, хто може запропонувати рішення проблеми. Якщо це, наприклад, військова частина, це може бути командир підрозділу, психолог, капелан, лікар, людина, яку поважають у конкретному середовищі. Тобто треба не залишати людину наодинці з думками, а допомогти їй знайти варіант виходу з ситуації. Є така приказка: “Якщо Господь закриває двері, він обов'язково відкриває вікно”. Але необхідно знайти в собі спроможності, сили побачити це вікно і скористатися ним.

- Що робити, якщо у вас самого з'явилися думки та наміри піти з життя?

- Насамперед тут важливо розглянути ті варіанти, про які ми вже говорили. Це можуть бути наслідки вживання ліків, наслідки вживання алкоголю і наркотиків, ігрової залежності. Можливо, це симптоми певних захворювань, в тому числі психіатричних. Можуть бути наслідки токсичних стосунків. Але в будь-якому випадку, якщо така думка з'являється, необхідно по відношенню до себе визнати собі самому, зафіксувати в собі цю думку. “О'кей, в мене з'явилася думка про самогубство. Що я маю зробити далі? Мені треба проговорити цю тему з людиною, якій я довіряю, тобто перенаправити себе самого до фахівця, який, можливо, допоможе знайти вихід з ситуації”. Ну і, власне, дуже важливо йти й виконувати варіанти вирішення ситуації. На жаль, це дуже складно. Як правило, людина, яка перебуває в такому стані, дуже виснажена. До неї, власне, й думки про самогубство приходять тому, що нема життєвого, психічного ресурсу щось робити з проблемою. Якщо немає близької безпечної людини, варто звернутися на гарячу лінію.

- Куди саме можна звернутися за допомогою?

- Зараз є багато ліній першої психологічної допомоги. Наприклад, для військових та їх родин це гаряча лінія організації VeteranHub, Ветеранська гаряча лінія. А загалом особисто я би хотіла порадити звернути увагу на LifelineUkraine. Ця гаряча лінія не тільки існує для того, щоб підтримувати людину у складній життєвій ситуації, вона ще й має цілу систему тренінгових та навчальних програм з допомоги собі та іншим.

На гарячу лінію організації VeteranHubдля військових та їх родин можна зателефонувати за номером 067 348 28 68.

Дзвінки приймаються щодня з 8:00 до 22:00

Ветеранська гаряча лінія 15-45 (далі обрати 9)

На гарячу лінію LifelineUkraineможна зателефонувати ЦІЛОДОБОВО за номером 7333

Або скористатися посиланням https://lifelineukraine.com

Пам'ятайте: вихід є завжди. І це точно не самогубство.


Спілкувалася Ольга Мелашенко
Чернігівська Медіа ГрупаAliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW