Мобілізація в Україні: кого точно не призвать, а кому можуть повторно вручити повістку восениВ Україні до 15 листопада подовжено воєнний стан і мобілізацію. Військовозобов’язані і надалі отримуватимуть повістки, а дехто з них – повторно.

Редакція розкаже чи змінилася процедура вручення повісток та що загрожує за їх ігнорування.

В Україні під час дії воєнного стану вручають три види повісток:

 • для уточнення даних – про склад сім’ї, стан здоров’я військовозобов’язаного, місце роботи тощо;
 • на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК);
 • мобілізаційне розпорядження. Таку повістку можуть вручити лише після проходження ВЛК у разі, якщо військовозобов’язаного визнали придатним до військової служби.

Також існує четвертий вид повістки – про призов на строкову службу, однак він не відбувається під час воєнного стану.

Кому можуть вручити повістку восени 

Оскільки загальна мобілізація триває, повістку восени можуть отримати такі категорії громадян:

 • із досвідом військової служби – придатні та обмежено придатні за станом здоров'я під час воєнного стану чоловіки віком від 18 до 60 років;
 • без досвіду військової служби – придатні та обмежено придатні чоловіки віком від 27 до 60 років;
 • зняті і виключені з військового обліку чоловіки віком від 18 до 60 років (з "білим квитком"), які визнані придатними або обмежено придатними за станом здоров'я під час воєнного стану рішенням ВЛК.

Кого мобілізують насамперед

Адвокат Ростислав Кравець в коментарі на сайті ТСН.ua зазначив, що важко сказати кого мобілізують до лав Збройних сил України восени першочергово. 

Адвокат вважає, що через відсутність налагодженого обліку на потреби ЗСУ не можуть знайти фахівців і спеціалістів. Відбувається дуже неправильний підхід і з точки зору військової науки комплектування, і з точки зору моральної підтримки самих військовослужбовців і військовозобов'язаних. 

Кого точно не мобілізують

Інші категорії громадян можуть піти на службу за власним бажанням, а саме:

 • призовники віком від 18 до 27 років, які раніше не проходили строкову службу, вони можуть добровільно підписати контракт із ЗСУ;
 • жінки, придатні за станом здоров'я;
 • особи з інвалідністю та ті, хто мають право на відстрочення від мобілізації за сімейними обставинами, з проходженням служби за місцем проживання.

Ростислав Кравець зазначив, що на сьогоднішній день, хоч Верховна Рада зменшила вік строкової служби в Україні до 25 років, президентом Володимиром Зеленським ці зміни ще не були підписані. 

“Фактично до 27 років, якщо особа не служила, мобілізувати її не можуть, тому що строкової служби в нас зараз немає”, – пояснив ТСН.ua адвокат.

У разі, якщо особа обмежено придатна, її також можуть мобілізувати, зазначив Ростислав Кравець.

“Якщо особа не придатна і виключена з військового обліку, то мобілізувати її не можуть. Також не можуть мобілізувати осіб, звільнених з місць покарань, які вчинили тяжкі або особливо тяжкі злочини”, – додав ТСН.ua адвокат.

Хто може отримати повістку повторно

Частина чоловіків отримали повістку або добровільно прийшли до ТЦК після початку повномасштабної війни, проте їх досі не мобілізували. Серед них є ті, кого ВЛК визнала придатними, тож вони не мають права на відстрочення. Отже, уповноважені особи можуть вручити їм повістку повторно.

Відповідно до українського законодавства, уточнювати облікові дані в ТЦК необхідно упродовж семи днів після будь-яких змін. Втім, не рідше ніж раз на 5 років. Рішення ВЛК про стан здоров'я дійсне протягом року. 

Деякі види відстрочення надаються на певний термін. Наприклад, на рік для навчання – потім необхідно надавати нову довідку. Бронювання діє шість місяців або поки існують відповідні підстави для установи.

Таким чином повістки можуть вручати повторно:

 • якщо ВЛК військовозобов’язаний проходив понад рік тому;
 • для перевірки облікових даних;
 • для перевірки даних про заброньованого працівника;
 • для перевірки обставин на відстрочення;
 • для мобілізації.

Повторно можуть вручити повістку також, коли особа не з’явилась з першого разу, за першою повісткою. 

Чи змінилася процедура вручення повісток

Процедура вручення повісток в Україні не змінювалася. За законом їх мають право вручати лише уповноважені ТЦК особи у будь-якому місці: на вулиці, за місцем проживання або роботи тощо.

Крім того, на повістці обов’язково має бути підпис військового комісара і печатка ТЦК.

Що загрожує за ігнорування повістки

За ігнорування повістки військовозобов’язаним передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Кожен випадок розглядається індивідуально, зазначив Ростислав Кравець.

Так, якщо військовозобов’язаний не прибуває до ТЦК за викликом для уточнення даних або проходження ВЛК, йому загрожує штраф у розмірі: 

 • за перше порушення від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1 700-3 400 грн);
 • у разі повторного порушення протягом року – від 200 до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (3 400-8 500 грн).

За ігнорування мобілізаційного розпорядження загрожує кримінальна відповідальність від обмеження волі до 3 років до позбавлення волі від 3 до 5 років.AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW