Компромісний розподіл: хто і за що тепер відповідає в ЧерніговіПів року чернігівці намагалися розібратися в нюансах взаємодії створеної в лютому цього року Чернігівської міської військової адміністрації та Чернігівської міської ради. Спостерігали за «виставою», на початку якої звучали запевнення про готовність кожної сторони до співпраці, потім були сцени з ігноруванням, далі ми стали свідками взаємних звинувачень. Нарешті справа дійшла до суду, який мав розставити всі крапки над «і».

Щиро кажучи, городянам було непросто зрозуміти, які повноваження має кожен з цих органів влади, хто які ухвалює рішення, хто несе за них відповідальність. Чи стане тепер легше? Спробуємо зорієнтуватися самі й допомогти в цьому нашим читачам

Створення МВА: як усе починалося

Очільник Чернігівської МВА Дмитро Брижинський

Коротенький екскурс в історію питання. 1 лютого цього року Львівський апеляційний суд підтвердив рішення суду першої інстанції від грудня минулого року та відсторонив від виконання обов’язків чернігівського міського голову Владислава Атрошенка. Виконання обов’язків міського голови відповідно до законів було покладено на секретаря Чернігівської міської ради Олександра Ломака.

Буквально за декілька днів після цього президент України своїм наказом створив у Чернігові міську військову адміністрацію (МВА), а її начальником призначив полковника ЗСУ Дмитра Брижинського, який до цього працював керівником патронатної служби апарату Чернігівської ОВА, а ще раніше керував штабом оборони Чернігова в лютому – березні 2022 року.

Одразу після створення МВА виникли цілком логічні запитання щодо можливого двовладдя та фактичного дубляжу функцій у Чернігові. І хоч при утворенні МВА йшлося переважно про питання оборони, безпеки та цивільного захисту, було зрозуміло, що для її повноцінного функціонування необхідне вирішення і бюджетних питань, про що весь час говорив очільник МВА.

У зв’язку з цим представники міської ради заявляли, що повноваження міськради та її виконавчого комітету взагалі можуть бути припинені, а всі управлінські функції будуть передані керівнику МВА. Відповідний проєкт постанови дійсно був підготовлений та внесений президентом Володимиром Зеленським до Верховної Ради України, проте на цьому питання й зупинилося.

Судова площина справи

Дмитро Брижинський та Олександр Ломако у президії міської ради

А далі розпочався процес «перетягування канату» між міською радою та МВА. Представники першої заявляли про спроби військової адміністрації та силових органів утручатися в роботу місцевого самоврядування шляхом зриву засідань сесій міськради та паралічу її роботи. Очільник МВА у свою чергу наголошував на ігноруванні міською владою його рішень та ініціатив у безпековій та оборонній сферах.

Ще одним каменем спотикання стало питання, яким чином правильно виконати рішення судів стосовно Владислава Атрошенка – припинити його обов’язки шляхом відсторонення з посади або звільнення. Багато суперечностей виникало і щодо бюджетних питань. Причиною була колізія в діючому законодавстві: міська рада при цьому спиралася на Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», а МВА вбачала бюджет своєю прерогативою, посилаючись на норми Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Врешті-решт ситуація перейшла в судову площину. До окружного адміністративного суду з відповідними позовами звернувся Дмитро Брижинський, і їх було задоволено. Владислава Атрошенка офіційно звільнили з посади чернігівського міського голови, а одне з бюджетних рішень сесії міськради від 30 березня цього року скасували.

Зміни до регламенту діяльності міської ради як компроміс

В.о. мера Чернігова Олександр Ломако (по центру)

У такій ситуації стало очевидним, що сторони у своєму протиборстві, якщо використовувати боксерську термінологію, зайшли в клінч. Від цього страждали інтереси звичайних жителів міста, а міськрада та МВА не могли повноцінно реалізовувати свої повноваження.

Певним компромісом у ситуації стало ухвалення минулою сесією міської ради, яка відбулася 31 липня, змін до регламенту діяльності міськради. А рішення про створення робочої групи з питання розробки таких змін було ухвалено на попередній сесії в травні. До складу робочої групи ввійшли представники сторін – власне міської ради та всіх її депутатських фракцій і МВА. Вочевидь, незважаючи на взаємні публічні закиди, певні неформальні переговорні процеси щодо прийнятного компромісу в рамках підготовки змін до регламенту все ж таки велися. Не забуваємо, що політика завжди має дві сторони – публічну й непублічну, і доволі часто остання може бути значно ефективнішою.

Аналізуючи вищезгадані зміни, можна стверджувати, що відтепер начальник МВА Дмитро Брижинський включений до системи ухвалення рішень. Про повноваження, які він отримав відповідно до законів, ми поговоримо нижче. А поки відзначимо, що начальник МВА ввійшов до складу погоджувальної ради, засідання якої обов’язково проходить перед кожною сесією міськради. Також він отримав право вносити свої пропозиції до порядку денного з тих питань, що визначені Законом України «Про правовий режим воєнного стану», а проєкти рішень сесій мають проходити візування очільника МВА (при цьому з питань, які входять до його повноважень, він може вносити до проєктів рішень свої зауваження, висновки та пропозиції).

Після ухвалення відповідних рішень з питань, що належать до компетенції МВА, вони направляються на затвердження її очільнику, який упродовж трьох робочих днів має затвердити їх або надати офіційну обґрунтовану відмову. Такі рішення набирають чинності після їхнього підпису начальником МВА та офіційного оприлюднення.

Які повноваження матиме начальник МВА?

Чернігівська міська рада

Слід відзначити, що робота міських військових адміністрацій в Україні регулюється Законом України «Про правовий режим воєнного стану». Повний перелік повноважень військових адміністрацій населених пунктів на території нашої держави міститься у ч. 2 ст. 15 цього Закону і включає аж 47 пунктів.

Отже, окрім питань, пов’язаних зі сферою оборони, цивільного захисту, мобілізаційної підготовки військовозобов’язаних, до повноважень начальника МВА входять також питання складання та затвердження міського бюджету, забезпечення його виконання та внесення до нього необхідних змін. Якщо міська рада зволікає з рішеннями щодо встановлення ставок місцевих податків та зборів, а також надання пільг щодо їхньої сплати окремим категоріям громадян – відповідні рішення може ухвалювати начальник МВА.

Окрім того, до відання МВА належить і управління об’єктами ЖКГ, транспорту, зв’язку, інфраструктури, торгівлі, які перебувають у комунальній власності, встановлення тарифів на побутові, комунальні (окрім тих, що встановлюються безпосередньо НКРЕКП), транспортні та інші послуги. У цьому блоці варто відзначити, що сюди входять і питання організації міських ринків, встановлення режиму роботи міських комунальних підприємств, закладів торгівлі та громадського харчування, затвердження маршрутів і графіків руху міського пасажирського транспорту.

Серед інших важливих питань життєдіяльності міста до повноважень очільника МВА також відносять будівництво, ремонт і відновлення постраждалого житлового фонду, надання допомоги громадянам у відбудові їхніх помешкань, які зазнали ушкоджень унаслідок ворожої агресії. Також сюди включений блок земельних (надання містобудівних умов і обмежень забудови) та майнових (управління комунальним майном громади) питань.

Наостанок із актуального: під час воєнного стану начальник МВА керує і питаннями освіти, культури, фізичної культури та спорту, охорони здоров’я, зокрема здійснює керівництво відповідними закладами та установами в межах міської територіальної громади.

Що далі?

Засідання виконавчого комітету Чернігівської міськради

А далі, вочевидь, робоча група з питань розробки змін до регламенту напрацює і зміни до регламенту роботи виконавчого комітету міської ради задля його адаптації до нових умов. Логічно припустити, що за таких змін і рішення виконкому щодо сфери повноважень начальника МВА будуть ним затверджуватися для набрання чинності. Можливо, начальника МВА Дмитра Брижинського включать і до складу виконавчого комітету Чернігівської міської ради.

Андрій Подвербний, політичний аналітикAliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW