Воєнний стан та мобілізацію в Україні вчергове подовжили – вони діятимуть щонайменше до 15 липня. Передбачається, що у цей період усі військовозобов’язані чоловіки повинні стояти на військовому обліку. Про те, як відбувається процедура взяття на облік та яка відповідальність за ухилення від цього, повідомив юрист.
Правила обліку регулюються Законом "Про військовий обов’язок і військову службу". Дана процедура стосується всіх чоловіків-громадян України.
Постановка на облік не означає, що чоловіка одразу заберуть на службу. Це необхідно для отримання актуальної інформації, яка зберігатиметься у військкоматі.
Для того, щоб стати на облік, громадянин має особисто звернутися до військового комісаріату та написати відповідну заяву. При цьому слід надати такі документи:
При постановці на військовий облік громадяни обов’язково проходять медкомісію.
За словами юриста Ростислава Кравця, для громадян, які не стали на військовий облік, передбачена відповідальність. Проте це не вважається суттєвим правопорушенням.
Згідно зі ст.210 Кодексу України про адмінправопорушення, за недотримання цього обов'язку передбачений штраф у розмірі від 510 до 850 грн. У разі повторного порушення протягом року розмір штрафу збільшується - від 850 до 1700 грн.
Водночас за ухилення від військового обліку після попередження передбачена відповідальність за ст.337 Кримінального кодексу – штраф від 5100 до 8500 грн. Альтернатива штрафу – виправні роботи терміном до одного року.
Крім того, у таких випадках передбачаються штрафи і для керівників підприємств, де працюють чоловіки, що не стали на облік.