"ТВОЯ ОСЕЛЯ КЛИЧЕ НА РОЗМОВУ"
У серпні минуло 110 років, як у грузинському містечку Сурамі відійшла у засвіти видатна письменниця Леся Українка. І 60 років, як у будинку, де вона народилася, відкрили музей-бібліотеку.
Бібліотека була філіалом міської дитячої бібліотеки № 2. Ініціаторами заснування музею стали громадськість міста і шанувальники творчості Лесі Українки. Першим керівником закладу була Ольга Андріївна Іванова. Пізніше вона працювала директором Новоград-Волинської школи №3. Влітку 1964 року її тимчасово замінила Світлана Олексіївна Челядіна. Упродовж 1965 - 2023 років музей очолювала Віра Омелянівна Римська.
В архіві Звягельського літературно-меморіального музею Лесі Українки зберігається документ «Звіт народного музею Лесі Українки м. Новоград-Волинська» за 1965 рік, який підготувала В.О.Римська. У ньому зазначено, що директором музею на громадських засадах була О.А.Іванова. Заклад розташовувався у 6 кімнатах загальною площею 126 м2. Поряд дописано: «+ 2 комн. 160 кв. м. 8 комнат, 3 печки, 1 коридор».
Подаємо фрагмент звіту: «В музеї нараховується 212 експонатів, речових експонатів немає. Музейні експонати поділяються на 4 розділи: І – початок експозиції, 1871 – 1882 рр. ІІ – літературна діяльність, 1882-1905 рр. ІІІ – творчість Лесі Українки в останні роки життя. ІV- увіковічення пам’яті Лесі Українки. В 1964 р. було 337 екскурсій, за п’ять місяців 1965 р. – 173. Відвідувачів за 1964 рік – 8315, за 1965 рік – 3114. Екскурсії проводять: Б.Станевич – вчитель середньої школи №3, З.Чмельова – вчителька середньої школи № [надруковано нерозбірливо, очевидно 2 або 8], Гришкун –вчителька середньої школи №1, Іванова О.А., Римська В.О.
До 150-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка проводилися літературні вечори, художні читання. Щорічно 1-го серпня відзначається річниця з дня смерті Лесі Українки. Відвідувачі музею висловлюють думку про те, щоб при музеї був власний автограф, розширити та обновити новими матеріалами експозицію музею.
Рада музею складається з 11 чоловік, краєзнавчий актив – з 6 чоловік, який проводить екскурсії. Більшість екскурсій проведено з учнями шкіл району та інших районів і областей. Відвідувачі музею цікавляться творчістю нашої землячки Лесі Українки. У своїх відгуках відвідувачі дякують громадськості міста за створення цього скромного, невеличкого музею, який складає велику цінність про нашу землячку, співачку досвітніх вогнів, яка закликала народ до боротьби». На окремому аркуші В.Римська написала учасників Ради музею Лесі Українки. Серед них – О.В.Грабінський, О.Г.Нестерчук, В.Я.Глушичко, М.О.Стецюк, Б.Г.Станевич, Г.В.Волошкевич, Ю.І.Ковальський, С.О.Челядіна, В.О.Римська та ін.
З нагоди 60-річчя з дня відкриття музею наукова співробітниця Галина Пилипенко підготувала виставковий проєкт «Музей 6.0». На ньому представлено архівні матеріали, фотографії, сувенірна продукція з музейної колекції. Серед експонатів – перша «Книга вражень відвідувачів музею». Виставка діє з 28 липня до 31 серпня.
Зокрема, у музейній літературній вітальні відбулася імпреза «Твоя оселя кличе на розмову». Під час заходу говорили про музей, вшановували пам’ять Лесі Українки, згадували про багаторічну берегиню Лесиної оселі Віру Римську. Хотіли б подякувати голові БФ «Надія Є» Надії Юшкевич, яка привітала колектив музею подякою: «За велику просвітницьку діяльність з любов’ю до української культури, за збереження території для душевного спілкування та виховання дітей і молоді на прикладі інтелігентної родини Косачів – сім’ї Лесі Українки, за духовний оберіг сучасності, яким впродовж 60 років є Літературно-меморіальний музей Лесі Українки». Чути слова вдячності та отримувати подяки за свою роботу – завжди приємно.
У рамках заходу увазі присутніх представили короткий відеоролик за участю Світлани Олексіївни Челядіної. «Це – коротке інтерв’ю, - розповідає музейниця Г.Пилипенко, - знято в липні. Знаючи, що Світлана Олексіївна колись працювала у Музеї-бібліотеці Лесі Українки, мені хотілося записати її спогади. У цій справі мені допоміг мій друг - краєзнавець Володимир Іконніков. Напередодні «Лесиних джерел» я змонтувала відео із окремих фрагментів і показала гостям під час імпрези». Оскільки не всі його бачили, хотіли б опублікувати його сьогодні у соціальній мережі.
«Користуючись нагодою, хотіла б подякувати усім, хто упродовж років підтримував і підтримує Музей Лесі Українки і нас, музейних працівників, - звертається зі словами вдячності Г.Пилипенко. – За 60 років свого існування заклад став відомим та авторитетним. У цьому заслуга не тільки колективу музею, але й тих, хто поповнює музейну колекцію експонатами, приходить на екскурсії, бере участь у музейних заходах, говорить й пише про музей та ін. Так, відкрити музей – нелегко, але ще важче – втримати його на праву. Успіх музею залежить від кожного із нас. Дякую, що ви - з нами».