Олена Попова все доросле життя провела у Маріуполі. Працювала викладачем англійської мови у приватній школі “Лінгва” та гуманітарному університеті. Окрім цього, завжди була активною містянкою: танцювала фламенко, записувала відеоінтерв’ю з відомими маріупольцями, за власною ініціативою відкрила розмовний клуб у хабі “Халабуда”, де кілька років дорослі маріупольці мали можливість вдосконалювати свої навички спілкування. Врятувавшись з окупації, вона знайшла прихисток у Великобританії, де намагається допомагати Україні у різний спосіб.
Пані Олена емоційна та щира. Розповідаючи про своє життя у Маріуполі, багато разів не стримує сліз. Плаче із щастя від власної дотичності до змін у місті та через сум за втраченим — людьми, подіями, атмосферою. Її історія звичайна і унікальна водночас — людина, яка народилася та навчалася в росії, досі має рідних тільки там, усім серцем прийняла Україну та робить усе можливе, аби про цю війну не забували у всьому світі.
“Моя позиція — не думка одного дня. Таке ставлення — з молодості. Зараз я вже усвідомила, що усе моє життя — це підготовка до цієї реакції на війну, - каже пані Олена. - Я завжди цікавилася соціальним та культурним життям. Вважаю, що Маріуполь - унікальне місто, де жили унікальні люди. Я на власні очі бачила, як починалося створення громадянського суспільства. І ця патріотична спільнота потужно показала себе у найважчі часи”.
Пані Олена брала участь у всіх цікавих заходах, які проводилися у місті. Вважає важливим співробітництво з “Халабудою” та платформою “ТЮ”, які об’єднували та давали простір для дій небайдужим маріупольцям. Сама зробила сім відео інтерв’ю з видатними людьми Маріуполя — режисером, волонтерами, лікарями, підприємцями, меценатами. Для розповсюдження цього матеріалу пані Олена створила YouTube-канал, своїм прикладом спростовуючи стереотипи про необізнаність літніх людей у сучасному світі технологій.
“У розмовному клубі ми зустрічалися з цікавими людьми. Наприклад, молодий британець, який приїхав зафільмувати війну, а вдихнувши повітря Маріуполя, вирішив розкрити тему екології - робив інтерв’ю з керівництвом “Азовсталі” та екоактивістами. Його фільм “Місто сірого та блакитного” ми презентували у нашому розмовному клубі, куди запросили автора, - згадує пані Олена. - А вже 25 лютого я давала інтерв’ю онлайн іноземним ЗМІ, казала, що це ніяка не спецоперація, а війна. Бо саме тоді гостро відчула — я маю говорити про це на всіх можливих майданчиках”.
Перші дні вона теж брала невеличкі інтерв’ю на вулицях міста. Такі замальовки з життя міста, яке поступово перетворювалося на руїни. Каже, досі боїться викладати це на загал, бо не знає про долю тих, з ким вдалося перетнутися на самому початку пекла.
“Почали громити магазини, я зняла, як літня жінка кричала: “Мародери, зупиніться!”... Чоловіків, літнього та молодого, запитала — у що вірите? А вони сказали - “У ЗСУ!” - пояснює пані Олена. - Знімала у кінотеатрі “Комсомолець”, де зробили сховище активісти “Пілігриму”. Ходила знімати до “Струмка”, де безплатно роздавали воду.
А коли вже не можна було безпечно пересуватися містом, жінка знімала коротенькі відео про будні оточеного міста: про руйнування, про те, як люди розпалювали вогнища та готували їжу у дворах.
“У буднику, де я жила, людей ставало з кожним днем все менше. Не всі, але більшість, казали: дивися, то по нас стріляє “Азов”, - з сумом згадує жінка. - Бачили мою реакцію на ті слова, часто казали — а ти не став свій чайник на наше вогнище, бо не приносила гілок. Згодом перейшла до сховища у 26 школу. Там теж можна було почути, як і деякі молоді казали — то ЗСУ стріляє. Під бомбардуваннями з російських літаків вони були впевнені, що то Америка та Україна стріляє... Я не знаю, що ще може змусити людей думати”...
Останні роки свій розмовний клуб пані Олена вела з представником ОБСЄ з Британії, який з початком повномасштабного вторгнення допомагав виїжджати з України багатьом маріупольцям. Як потім дізналася пані Олена, вони створили ланцюжок, по якому передавали постраждалих по різних точках до кінцевої мети — прихистку по спеціальній програмі у Британії.
“Майже випадково я змогла евакуюватися до Бердянська — дівчина на приватній машині взяла мене з собою. Тоді ніхто не пропонував, треба було ходити й запитувати — а чи не візьмете? Так ми поїхали - сім людей та собака, одна з цих людей - я, - розповідає пані Олена. - На шляху були ворожі блокпости, перевіряли документи та телефони, чоловіків роздягали. Тоді довелося видалити з мобільного фото і соціальні мережі. Потім мені допомогли відновити ці маленькі відео. Але зараз вони вже, мабуть, втрачають актуальність. Під бомбардуванням казати, що віримо в ЗСУ, то одне, тепер — інше”...
Знайома у Бердянська прийняла пані Олену та ще кілька людей. Там не було газу, продуктів, але не відчувалося пекла постійних обстрілів. Там вони пробули півтори дня — бо у жінки був маленький онук, вона не мала можливості довго прихищати людей.
“Прийшла на вокзал, але тоді кілька днів евакуаційні автобуси не могли виїхати, бо дорога з Бердянська до Запоріжжя вважалася небезпечною. Тоді підійшла до першої приватної машини — і мене взяли. Це були також маріупольці, - згадує пані Олена. - Я не милася 21 день, не знімала одяг, бо було дуже холодно. Той знайомий британець, з ОБСЄ, зняв мені номер у готелі, де я вперше за увесь цей час прийняла ванну. А потім пішла до магазину та купила помаду!”
У Запоріжжі пані Олена також давала інтерв’ю іноземним журналістам — користуючися знанням мови, вона продовжувала доносити правду про війну від першої особи. Потім два дні вона жила у Львові, бо той самий знайомий з ОБСЄ запропонував їй пристати на пропозицію прихистку у Великобританії за спеціальною програмою для українців. І вона погодилася — родичів на території України у пані Олени не було, а з ріднею в росії вона вже давно перервала будь-яке спілкування, бо, каже — вони отруєні путінською пропагандою.
“Так я опинилася у Польщі, де мною тиждень опікувався вже інший працівник цієї організації. Жила у квартирі, де українці, які також їхали за цією програмою, чекали відкриття візи. Нам допомагали оформити документи, виїжджали одні, приїжджали інші. Там було з різних міст, але більшість — маріупольці, бо ці працівники прожили кілька років в Маріуполі й мали там знайомих, які потребували допомоги. Мені знов пощастило — ще до прибуття у Британію, мені вже знайшли родину, яка прийняла до себе”, - розповідає пані Олена.
Взяти пані Олену до себе зголосилася сімейна пара колишніх вчителів за програмою “Дома для українців”. Це, каже жінка, унікальне явище. Подібних спонсорських програм тільки дві- у Британії та в Америці.
“Ці люди, не знаючи нікого з нас, відгукнулися на біль України, відкрили дома та серця. І це не одиничні явища - за цим рухом стоять культурні коди всієї країни, - впевнена пані Олена. - Згодом, родина, що приймала, продала будинок та поїхали, але вони допомогли мені отримати житло. Тут це може бути двох типів - приватного або соціального. А в мене інший варіант - від благодійної організації. Вважаю, що мені знов пощастило - житло у центрі Вінчестера, першій столиці Англії. Такі організації працюють вже 500 років, в них свої суворі правила. Я потрапила в категорію — самотня літня жінка, тому мені ухвалили виділення житла”.
Пані Олені вже 60+, тож, вона може не працювати. Але вона вже спробувала короткі роботи, не на повний робочий день. Каже, що отримала уявлення як у людей складаються стосунки, як працюють системи. А згодом ініціювала творчу подію, яку назвала “Незламні”.
“Це шоу народилося з моїх сліз та болю. Перша частина - історія біженки, яку представляла я. Далі - “Біль Маріуполя”, “Вдячність армії”, на завершення - культурна програма — хор, танці. Ми тоді зібрали дві тисячі фунтів, з яких 1200 — на шоу, до них ще додалися донати анонімних меценатів, які з рахунку британської благодійної організації пішли кільком волонтерам, яким я довіряю. Досі не віриться, що я у свої майже “сто років” змогла так”, - каже пані Олена.
Але коли вона подала другу заявку на відтворення цього шоу, її запитали: ви можете змінити концепцію, не говоріть про війну? Після цього пані Олена вже не бере участь у цій діяльності. Бо каже: її місія - говорити про війну та робити все, що у її силах. Щоб наближати перемогу.
“Це таке тонке питання — втома від війни, така нерадісна тенденція. Цим людям хочеться підтримувати Україну, але залишаючи тільки культурну частину, - розважальні пісні та танці. Начебто, це ж теж про Україну... Але я вже не хочу цього”, - з сумом констатує пані Олена.
За цей рік вона спланувала та здійснила три важливі для себе зустрічі — відвезла прапор маріупольської групи фламенко для немолодих дівчат до Іспанії. З'їздила на зустріч з учасниками артпростору “Міський Будда”, керівником якого був Михайло Світлов, котрий нещодавно загинув під Бахмутом. І записала інтерв’ю у Амстердамі з маріупольськими підприємцями, які відмовляються бути жертвами під час війни, відновлюючи свій бізнес попри усі перепони.
А ще пані Олена потрапила на п’ятитижневі курси підтвердження кваліфікації як викладача, які Британія надала можливість проходити українцям безплатно.
“Дуже складно, треба їздити до іншого міста, але я хочу встигнути зробити все, що допоможе мені бути потрібною людям в Україні, - каже пані Олена. - Бо усе, що бачу і роблю, одразу думаю, як ми можемо використати в Україні й для України.
Про всі ці надбання та спостереження пані Олена пише пости в Фейсбуці. І мріє повернутися додому.
“На жаль, у нас не дуже ефективно працюють програми, які допомагають з житлом. Хотіла б повернутися, але мені просто нема куди, - зізнається пані Олена. - Фізично я тут, а ментально та духовно - там. Біль кожного дня, жодного дня не минає без сліз. Але я щаслива бачити, що маріупольська ком’юніті існує, хоча зв’язки залишаються хіба що у соціальних мережах, а активність продовжується”.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube