28 липня – Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами!
Щорічно, 28 липня відзначається Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами. Саме у цей день народився Барух Блумберг, який відкрив вірус гепатиту В та розробив першу вакцину проти нього.
Гепатити – це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Найбільш небезпечними є вірусні гепатити В (ВГВ) та С (ВГС), які призводять до 96% всіх смертей, пов’язаних з вірусними гепатитами. Саме тому важливі профілактичні заходи, зокрема і тестування.
Періодичне тестування на вірусні гепатити варто зробити правилом. Передусім слід звертатися до сімейного лікаря, який може провести швидке тестування та у разі позитивного результату направити до вузькопрофільного спеціаліста.
Щоб уникнути інфікування вірусами гепатиту А та Е, дотримуйтеся правил особистої гігієни, вживайте термічно оброблену їжу, добре мийте овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип’ятіть воду, не пийте з відкритих джерел.
Рекомендовано такі засоби профілактики вірусного гепатиту С:
Головним засобом профілактики вірусних гепатитів В і D є вакцинація. Відповідно до рекомендацій ВООЗ, усі діти грудного віку мають отримувати вакцину проти гепатиту В якомога раніше, бажано протягом 24 год після народження. Відтак необхідно в майбутньому ввести ще другу і третю дози для завершення серії вакцинації. Це захищає людину і від вірусного гепатиту D, оскільки він розвивається тільки у пацієнтів із вірусним гепатитом В. Вакцини проти гепатиту С не існує.
Залежно від ступеня тяжкості та індивідуальних особливостей організму, гостра інфекція може мати як безсимптомний перебіг, так і незначні клінічні прояви.
Найбільш поширені прояви гепатитів:
Поранення, переливання неперевіреної крові та сексуальне насильство, які, на жаль, мають місце в Україні із початком повномасштабного вторгнення російської армії, підвищують ризик інфікування вірусними гепатитами В і С. І саме тому надзвичайно важливо запобігати цим захворюванням.
Сьогодні існують ефективні ліки проти вірусного гепатиту С. І майже 90% пацієнтів, які отримують лікування, повністю одужують. Лікування із використанням сучасних противірусних препаратів прямої дії зазвичай легко переноситься та не призводить до серйозних побічних реакцій. В Україні діє державна програма лікування гепатиту.
За даними координатора ДОЗ ОВА за напрямом «Інфекційні хвороби» Оксани Волкової, з початку 2023 року в Житомирській області проходять лікування вірусних гепатитів за державними програмами 192 пацієнти, у тому числі 29 пацієнтів – лікування гепатиту В, 163 – лікування гепатиту С.
Алгоритм дій для пацієнта з гепатитом С: