Пам'ятники та меморіальні таблиці, які є в кожній країні, – це свого роду послання з минулого в майбутнє, в яких увіковічнена пам'ять про важливі історичні події, людей, тварин і т.д.
Багато пам'ятників люди наділяють магічними властивостями. Варто лише прошепотіти їм свою мрію /щось потерти / кинути монетку, і бажання неодмінно здійсниться.
Сьогодні ви дізнаєтесь, куди піти в Києві, щоб все збулося, та який пам'ятник був першим встановлений в столиці.
У Києві було багато язичницьких ідолів. Та під час хрещення Київської Русі у 988 році князь Володимир наказав знищити їх всіх, і більше не встановлювати.
«І коли прийшов (князь Володимир), звелів перекинути ідоли – одних порубати, а інших спалити. Перуна ж наказав прив'язати до хвоста коня і волочити його з гори по Боричевому узвозу (мосту) до Ручая (Почайни) і приставив 12 мужів бити його палицями. Робилося це не тому, що дерево щось відчуває, але для наруги біса, який обманював людей в цьому образі, – щоб прийняв він відплату від людей”, - йдеться в “Повісті временних літ”.
І після цього протягом 9 століть жодних ідолів, пам’ятників чи чогось в цьому роді у столиці не було.
За словами письменника і історика Станіслава Цалика, перший пам’ятник в Києві спорудили виключно з практичних міркувань.
Ось як це було.
Від початку XV століття і аж до 30-х років XIX ст в Києва було Маґдебурзьке право, яке давало містянам пільги, а тогочасним бізнесменам (купцям, ремісникам і т.д.) - певні привілеї. Все йшло чудово, поки наприкінці XVІІІ ст. російська імператриця Катерина II не зняла Маґдебурзькі привілеї з Києва. Містяни були обурені!
У 1796 році імператор Павло I повернув Маґдебурзьке право. У 1801 році його вбили і прийшов його син Олександр I. Кияни знову були у паніці, адже було незрозуміло, що буде далі... І коли він все ж дав Маґдебурзьке право, то мешканці Києва вирішили “зафіксувати” це для наступників, встановивши Маґдебурзьку колону. Після встановлення пам'ятника, кияни три дні гучно святкували, а пізніше навіть зібрали кошти на будівництво каплиці й пам'ятника з фонтаном.
Монумент Магдебурзького права – найстаріший пам’ятник у Києві
Зараз в столиці декілька сотень пам'ятників. Деякі з них користуються особливою увагою та любов”ю містян і гостей столиці, адже нібито здатні виконувати бажання.
Ось деякі з них:
Біля Золотих воріт вас зустріне бронзова скульптура кота Пантелеймона (Пантюші, Пантагрюеля), яку спорудили на честь реального пухнастика. В 1990-х роках в ресторані Маргарити Січкар “Пантагрюель” з'явився персидський сірий кіт. Від нього були в захваті не тільки працівники, а й гості закладу. Пухнастик ретельно слідкував за тим, щоб відвідувачам все подобалось, і лише тоді дозволяв собі вийти на вулицю, щоб погрітися на сонечку.
Але сталася біда - в ресторані спалахнула пожежа. Пантюша у той момент був у закладі, і задихнувся від диму.
В пам'ять про тваринку у 1998 році друзі ресторану вирішили встановити пам'ятник. Вважається, що сірий красунчик може виконати будь-яке добре бажання, яке було загадане від щирого серця, варто лише погладити його по спинці чи хвостику.
Де знаходиться: вул. Володимирська, 40а, метро Золоті ворота.
Будинок з химерами в стилі модерн архітектора Городецького був зведений протягом 1901-1903 років, але досі, ніби магніт, притягує погляд кожного, хто проходить повз. І це не дивно, адже на фасаді споруди безліч фантастичних істот, морських гадів, і, навіть, русалок. Спробуйте знайти там крокодила, адже по повір”ю, він здійснить будь-яке бажання.
Де знаходиться: вул. Банкова, 10, навпроти Адміністрації Президента.
Та й сам Городецький може допомогти вам виконати бажання. У центрі Києва за столиком з чашкою в руці, він гордо споглядає на людей у вигляді пам'ятника. Біля архітектора є вільне місце, то ж ви можете присісти і поділитися з ним своїми мріями та бажаннями. Подейкують, що варто просити про купівлю нерухомості чи допомогу з благоустроєм житла.
Де знаходиться: Станція метро Хрещатик, вулиця Хрещатик, будинок Пасажу.
Біля Андріївської церкви вас зустріне “солодка парочка” з улюбленого фільму на основі комедійної п'єси Михайла Старицького “За двома зайцями” - Проня Прокопівна та Свирид Голохвастов. Біля бронзових скульптур можна не лише сфотографуватись для соцмереж, а й попросити їх виконати бажання. Кажуть, що дівчата, які потерли каблучку Проні, скоро вийдуть заміж. А всім, хто хоче фінансового благополуччя і щасливого життя, треба потерти жучка на п"ятій точці Голохвастова.
Де знаходиться: Андріївський узвіз, 23, біля Андріївської церкви.
Біля Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка встановлено пам”ятник народному артисту Миколі Яковченку, який зіграв тата легендарної Проні Прокопівни, про яку ми розповідали вище. В актора була собачка породи такса, яку він просто обожнював. Присядьте на лавку біля памятника та погладьте по спинці собачку - і ваше бажання неодмінно здійсниться.
Де знаходиться: пл. Івана Франка, у сквері навпроти театру ім. Івана Франка.
У сквері на Михайлівській площі на вас чекає пам’ятник – фонтан леву. Подейкують, що якщо сісти на лева верхи і потерти йому вуха, то він виконає ваше бажання. Та пам'ятайте, що лев - це символ сили, хоробрості, справедливості та тріумфа. То ж краще, щоб бажання були пов”язані саме з цим. А якщо ви шукаєте щастя, то почухайте лева за вушком, та попросіть його про це.
Де знаходиться: станція метро «Майдан Незалежності». Михайлівська площа, в сквері.
Закохані вірять, що якщо пройти за ручки по мосту в Маріїнському парку, промовляючи “Я тебе кохаю”, то вони завжди будуть разом. А щоб підкріпити “ритуал” треба повісити на перилах замок, а ключик від нього сховати.
Де знаходиться: Маріїнський парк, вул. Михайла Грушевського, метро Арсенальна.