Під час воєнного стану для чоловіків виїзд з України обмежений. Для багатьох категорій громадян є винятки, але більшість військовозобов’язаних не мають права покидати країну, а за нелегальний виїзд передбачено покарання, про це пише РБК.
Через повномасштабне вторгнення російської федерації воєнний стан в Україні триватиме щонайменше до 19 серпня 2023 року, протягом якого залишаються обмеження на виїзд чоловіків з України.
Заборона поширюється на військовозобов'язаних громадян України віком від 18 до 60 років.
Крім того, у січні 2023 року Кабмін обмежив чиновникам виїзд за кордон без поважних причин (наприклад, відрядження).
Зокрема, це чоловіки та жінки:
Перелік винятків із заборони на виїзд досить широкий.
За межі України на законних підставах можуть виїхати:
У той час як на посадових осіб і найманих осіб поширюється заборона на поїздки, вони можуть їхати у справах, якщо вони є батьками-одинаками, або для отримання медичної допомоги.
Повний перелік категорій, на які не поширюється заборона на в’їзд, опублікований на порталі Держприкордонслужби.
Незалежно від категорії осіб, які перетинають український кордон, Держприкордонслужба повинна перевірити наявність документа, що підтверджує причину перетину.
У воєнний час представники багатьох професій можуть легально покинути межі нашої країни.
Особи, які мають ліцензію на міжнародні вантажні перевезення, мають право працювати за кордоном.
Крім того, кордон можуть перетинати водії-волонтери, які доставляють вантажі, медичні засоби чи гуманітарну допомогу для Збройних сил.
Інформація про таких водіїв має бути внесена до інформаційної системи Укртрансбезпеки "Шлях".
Чоловіки можуть виїхати з країни, щоб працювати на океанських лайнерах, річкових суднах або проходити практичну підготовку на кораблях. Вони повинні мати договір найму, лист про наміри укласти контракт від судновласника або оператора.
В офіційних змаганнях і тренуваннях можуть брати участь спортсмени, тренери та фахівці з підготовки. Для цього необхідно отримати рішення Мінспорту щодо участі спортсмена у змаганнях.
Рішення про виїзд з України працівників залізниці прийматиметься на підставі листа підприємства залізничного транспорту на строк до 6 місяців, у якому будуть вказані відповідні причини.
Вони можуть відвідувати інші країни для збору коштів на благодійність або представляти Україну на міжнародній арені. Щоб отримати дозвіл на такий виїзд, артист повинен отримати запрошення від організатора заходу. Відповідно, Міністерство культури видає відповідну ліцензію.
Після введення воєнного стану студентів, асистентів, аспірантів і докторантів вишів і професійних навчальних закладів потрапили до списку осіб, яким заборонено виїзд.
Важливо, що їх не призвуть на військову службу.
Спочатку українським студентам-чоловікам іноземних університетів дозволили тимчасово навчатися за кордоном. Однак уряд України заборонив цим громадянам залишати країну через виявлення численних фактів підробки документів.
Нещодавно в мережі з’явилася новина про те, що хлопців до 18 років більше не відправлятимуть за кордон, у тому числі на навчання.
Крім того, цього року Кабмін знизив вік військового обліку до 17 років. Однак у ДПСУ пояснили, що обмежень на виїзд неповнолітніх чоловіків немає.
В Україні розглядалися різні варіанти можливості тимчасового виїзду особового складу з країни на час війни, але жоден з них не був реалізований.
Наприклад, уряд пропонував з 1 вересня 2022 року запустити програму "єВідрядження" для представників бізнесу та підприємців. Заявку на виїзд пропонували подавати через додаток "Дія". Необхідно додати податкову декларацію, сплатити податки та внести 200 000 гривень на рахунок "Ощадбанку".
Термін відрядження не повинен перевищувати 7 днів. Однак Кабмін не розглядав запуск цього механізму.
У березні 2023 року депутати пропонували дозволити студентам, спортсменам та іншим немобілізованим громадянам виїзд за кордон під час воєнного стану. Ці законопроекти досі перебувають на розгляді профільних комітетів Верховної Ради.
Наразі уряд і парламент готують законопроект щодо притягнення до відповідальності осіб, які нелегально виїхали з України під час воєнного стану. Про це заявив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.
"Після війни держава докладе всіх зусиль, щоб нагадати кожному громадянину про те, що він робив під час війни", – сказав міністр, говорячи про нелегальний виїзд з України.
Кременко зазначив, що зараз вивчається міжнародний досвід, і в майбутньому заборона на перетин кордону може стати мірою покарання.
У березні 2023 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №9074, який передбачає відповідальність для громадян, які залишають Україну в період воєнного стану та безпідставно порушують термін повернення.
У документі йдеться, що такі громадяни зможуть уникнути покарання за умови добровільного перерахунку на спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку ЗСУ суми, яка дорівнює розміру прожиткового мінімуму за кожний додатковий тиждень перебування за межами України. Варто зазначити, що законопроект знаходиться на розгляді.
Наразі за статтею 336 Кримінального кодексу України особам, які вчасно не повернулися з-за кордону за системою "Шлях", загрожує кримінальна відповідальність – ухилення від призову під час мобілізації резервістів в особливий період.
Якщо органом досудового розслідування буде доведено, що у чоловіка був мотив дезертирства, йому загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.