Після підняття податків в Україні вартість пального невпинно зростає. Лише за останні десять днів ціни на літр бензину та дизелю підскочили на 3-5 гривень. Деякі експерти прогнозують, що вже до кінця поточного місяця літр бензину коштуватиме 55 гривень, і це може бути не граничною ціною.
Хоча податкове навантаження розв’язало руки бізнесменам для підвищення вартості палива, за даними УНІАН, між урядом та великими гравцями ринку пального є домовленість, що цифри на цінниках будуть обґрунтованими та збільшуватимуться поступово. Адже підвищення цін на пальне тягне за собою здорожчання проїзду, продуктів харчування, інших товарів та послуг.
Як повідомив директор Консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, із липня податкове навантаження на мережі АЗС зросло таким чином:
Варто розуміти, що це не свідчить про те, що цифри на цінниках заправок мають зрости в тому ж обсязі, і це доводять показники першої декади липня:
На сьогодні всі великі мережі - як, наприклад, ОККО, WOG - "порізали" свої маркетингові програми на 30 %. Тобто, якщо раніше WOG давав знижку 10 грн на літрі дизпального для великотонажного транспорту, то на сьогодні максимальна знижка – 7 грн. Там само і у нас знижка скоротилась із 5 гривень до 3,50-4 гривень за літр, - розповів засновник групи "Прайм" Дмитро Льоушкін.
На ціну пального в нашій країні мають вплив не тільки внутрішні податки, а й світові котирування на нафту та курс гривні. А вартість нафти в світі наразі різко пішла в гору. Наприклад, за останні 2 тижні нафта марки Brent здорожчала на 10%, що спричинило ріст цін на наших заправках на 1 гривню.
Крім того, незабаром прогнозується чергова хвиля зростання вартості пального в Україні, пов'язана із збільшенням акцизу. Вона розпочнеться, коли АЗС завезуть вже свіже пальне за новою ціною.
За очікуваннями експертів, до кінця тижня додаткова націнка на пальне складе приблизно 2-3 гривні.
У липні у великих мережах АЗС можна очікувати дизельне пальне по ціні 52 гривні за літр та 54-55 гривень за літр бензину. Тут велику роль зіграє ціна нафти. Але багато мереж не перетнуть поріг у 50 гривень за літр, бо не мають такої бонусної системи, як у великих гравців. Тобто на заправках середнього сегменту дизельне пальне буде 47-48 гривень, а бензин - 48-49,5 гривень за літр, - зазначив Дмитро Льоушкін.
Що стосується прогнозів на кінець липня та серпень, то значних коливань експерти не передбачають. Але в цей період почнуться жнива, які традиційно стимулюють ціни на паливо підніматися вгору. Проте є надія, що до цього українські аграрії вже підготувалися і запаслися паливом за старими цінами.
Ціновим піком може стати осінь – канун опалювального сезону. Тому українцям варто готуватись до того, що з приходом холодів паски доведеться затягнути сильніше.