Порядок розрахунку компенсацій за зруйноване російською федерацією житла продемонстрував, що розмір компенсацій не дозволить мешканцям Донецької та Луганської областей придбати аналогічну квартиру або будинок замість втраченого житла. Тож маріупольці звернулись з питанням, а чи можна не отримувати компенсацію і замість того претендувати на нову квартиру у Маріуполі після деокупації та відбудови міста.
Ми звернулись по коментар до юристів Маріупольської міської ради і ось що вони відповіли.
«Державою не визначено механізму щодо цього. Поки питання ще залишається відкритим. Але скоріш за все така програма/можливість з’явиться у людей. Більше про це можна буде сказати згодом».
Маріупольська міська влада направила звернення до уряду з проханням переглянути ухвалений порядок виплат компенсацій. Основна вимога – збільшити регіональний коефіцієнт вартості 1 кв. метру житла. Наразі для Донецької та Луганської областей він складає 0,5.
Крім того, муніципалітет запропонував уряду покласти виплату податку з суми компенсації на державу.
«Ми звернулись до тих пунктів порядку, при зміні яких реально можна збільшити вартість компенсації для маріупольців, це коефіцієнт вартості 1 кв. м. Також звернули увагу щодо відсотків (податків – ред.), які мають бути покрити за рахунок компенсації (тобто держави – ред.), а не за рахунок людини», - пояснили в пресслужбі міськради.
В той же час, експерти з громадського сектору звернули увагу редакції 0629, що окрім основної формули розрахунку суми компенсацій, є ще друга частина формули – вартість будівництва 1 кв. м житла, помножена на площу зруйнованого житла (так звана формула віп).
Уряд висуває умову: сума компенсації, яка розрахована за ухваленою формулою (середня вартість 1 кв. м житла в Україні х коефіцієнт регіональної вартості 1 кв. м житла х коеф. Кількості кімнат х коеф. Року забудови), має бути більшою або дорівнювати формулі віп.
Ві (Вср х Кр х Ккімн х Крік х Sзн)=>Віп
У випадку з Донецькою областю, це рівняння не виконується в жодному випадку.
Якщо взяти типову 3-кімнатну квартиру площею 62,8 кв. метри, то розмір компенсації за таку квартиру у 9-поверхівці, без урахування податку, становить 800 тисяч гривень.
За віп-формулою - 1,3 млн грн. (в цінах станом на 2 квартал 2023 року).
Тобто компенсація, за ідеєю, має бути не менше цієї суми.
Проте абсолютно не зрозуміло, як саме комісія з нарахування компенсацій має діяти у такому випадку.
На жаль, редакція 0629 досі не отримала коментар від представництва Міністерства розвитку громад та територій. Тож чекаємо на роз’яснення.
Всі матеріали по темі компенсації за зруйноване житло ЧИТАЙТЕ у СПЕЦТЕМІ