«Сьогодні основна проблема - укриття»: чи навчатимуться офлайн учні на Миколаївщині, - ФОТО



Протягом девяти днів від початку війни на Миколаївщині організовали  навчання. Мова йде про дистанційку, яка триває для школярів вже півтора року.

Але вже станом на липень  активно обговорюється питання, чи зможуть з 1 вересня діти сісти за парти, адже для відновлення очного навчання треба виконати ряд умов.

Як розповіла директорка департаменту освіти і науки Миколаївської ОВА Алла Веліховська, на початку повномасштабного вторгнення в області під окупацією перебувало п'ятдесят два навчальні заклади.

Сьогодні немає зв’язку з двома школами та одним дитсадком. Ці заклади  перебувають в окупації на Кінбурнській косі.

- Як би складно не було, але протягом всієї війни вчителі та вихователі в Миколаївській області вчасно одержували заробітну плату, навіть, ті, які перебували в окупації. Це дало їм зрозуміти, що держава піклується про них; що вони потрібні і що освіта у нас була, є та буде,- підкреслила Веліховська.

Так, через півтора тижні від початку повномасштабного вторгнення на Миколаївщині організували навчальний процес. Алла Веліховська зазначає, що таке рішення було правильним, адже сьогодні Департамент знаємо про кожного учня, де б він не перебував.

Наразі велика кількість учнів повертається в область.

- Ми сподіваємося, що цей процес і надалі буде йти успішно. Сьогодні, коли в Європі закінчується навчальний рік, більшість батьків приїздить сюди на розвідку і дивиться, що тут та як, - говорить директорка департаменту освіти і науки.

Цього року до перших класів подали на тричя тисячі заяв більше, ніж минулого року. Проте школи зможуть відкрити свої двері, якщо у закладах будуть наявні укриття та виконано низку завдань. 

-Сьогодні основна проблема - це укриття, адже ми розуміємо, для того, щоб сюди повернулися батьки, бізнес, перше питання - щоб працювали школи. Школи будуть працювати, коли будуть укриття і виконана пеана низка питань. Укриття будуть тоді, коли їх побудують. Адже школи проектувалися востаннє в 1953 - 54 роках минулого століття - це ті школи, куди входило укриття. Сьогодні ми їх за допомогою донорів успішно та швидко відновлюємо. Всі інші школи взагалі не мали у своїх проектах укриттів. Це пристосовані приміщення. Це дійсно величезна проблема, яка перед нами повстала,- зауважує Веліховська.

На Миколаївщині активно працюють над питанням облаштування укриттів, допомагають і дві донорські організації.

- Наша область пасла задніх саме через те, що 25 відсотків територій були окуповано, тому виконати обстеження в цей час було абсолютно неможливо. Дві громади перебували на лінії вогню, і туди ніхто не міг виїхати і обстежити. Сьогодні ми активно працюємо, і дві донорські організації допомагають нам відновлювати ці укриття. Поставлено завдання, щоб в найближчий час така робота була проведена, і діти дійсно могли сісти за парти,- пояснює директорка департаменту.

На укриття в Миколаївській області виділена субвенція 102 мільйони гривень. Була створена конкурсна комісія. Поступило тоді 33 пропозиції.

- Хочу сказати, що укриття мають мати абсолютно всі заклади, але в той же час державою ведеться така політика, щоб йшло на укрупнення закладів. Через те всі субвенції, які сьогодні виділяються, для їх використання потрібно забезпечити певні умови. Кількість учнів там, де держава дозволяє використовувати субвенцію – якщо звичайний заклад, там має навчатися не менше 350 учнів, якщо опорний – не менше 200,- поснила Веліховська.

Директорка додає, що потрібно багато зробити, щоб діти могли піти дійсно в оновлені заклади і там навчатися. Адже окрім облаштування укриттів, у навчальних закладах мають бути закриті питання протипожежного захисту, кнопки виклику безпеки, харчоблоки.

Алла Веліховська додає, що ситуація в області різнорівнева. Адже на забезпечення усім необхідним північних районів виділялися кошти і раніше. Туди ж евакуйовували дітей-сиріт та дітей батьки яких знаходяться в складних життєвих умовах.

Також в області є велика кількість шкіл, куди потрібно підвозити дітей. Минулого року попри війну за рахунок державної програми було закуплено 17 автобусів. Крім того, перші оплати пройшли і будуть закуплені ще 19 автобусів. 

- Ведеться кампанія стосовно перегляду мережі і відповідно до неї необхідно створити таку кількість закладів, які дійсно будуть спроможні; які можна зробити сучасним, для  того щоб забезпечити головний принцип – якісна освіта, не зважаючи на те, де б дитина не проживала, - розповіла директорка департаменту.

Зараз усі громади Миколаївщини отримали завдання підготувати укриття в навчальних закладах. Але є ще одна проблема - водопостачання. З цим стикнулись вже миколаївські міські навчальні заклади, адже у місті централізованою мережею подається технічна вода, яка придатна лише для побутових потреб.

За словами Веліховської, усі донорські обладнання, які поставляють, не завжди підходять через те, що далеко не всі фільтри можуть прибрати солоність води, а для Миколаєва це на сьогоднішній день практично основне питання.

- Заклади, які будуть відновлювати в Миколаєві -  вирішуватиме виключно громада Миколаєва. Вплинути на цей процес ми не можемо. Загальна тенденція - укрупнення навчальних закладів. На сьогодні роботи ведуться, виділено велику кількість грошей, які вже освоєні. Є вже ті дитсадки, які планують в найближчий час відкривати для роботи в очному режимі,- додала директора департаменту освіти і науки Миколаївської ОВА.

Нагадаємо, що з 5 липня  у Миколаєві відкрились дитсадки.

Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів. 



AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW