Ймовірність спалаху холери висока: що варто знати про хворобу та її симптоми



Наслідки підриву російськими окупантами Каховської ГЕС жахливі. Окрім величезного негативного впливу на флору і фауну, катастрофа може значно вплинути на здоров’я українців, в тому числі і чернігівців. Зіпсована вода з водосховища приховує не одну інфекцію, та може спровокувати спалах холери в Україні.

За даними партизанського руху «Атеш», у військові шпиталі Херсонщини та Криму щодня надходять російські окупанти з підозрою на холеру, декілька солдатів уже померли. Більш за все це пов’язано із забрудненою водою, яку вони вживали. В Україні наразі ще не зафіксували жодного зараження холерою з 2011 року, але заступник міністра охорони здоров’я Ігор Кузін запевнив, що Україна готова швидко реагувати на спалахи інфекції. Детальніше про захворювання розповіла чернігівська лікар-інфекціоніст другої міської лікарні Оксана Баластрик.

Оксана Баластрик

Оксана Баластрик

- Розкажіть нашим читачам, що таке холера та чи справді вона така небезпечна?

- Холера відноситься до гострих кишкових інфекцій і характеризується дуже важким перебігом та високим відсотком смертності. У 2022 році, за даними ВООЗ, у світі захворіло на холеру до 4 млн людей, щорічно гине до 143 тисяч людей. Такі спалахи відбуваються часто у країнах Африки, Азії, Латинської Америки. Основною небезпекою є те, що захворювання дуже швидко клінічно розвивається. Збудником холери є холерний вібріон. Це така кишкова інфекція, яка передається фекально-оральним шляхом від людини до людини, через забруднену воду, погано вимиті овочі та фрукти.

- Які симптоми має це інфекційне захворювання?

- Інкубаційний період (час, коли збудник інфекції знаходиться в організмі, але ще немає клінічних проявів) може тривати від кількох годин до п’яти діб. Це залежить від кількості збудника, адже якщо його менше потрапило в організм, то час розвитку хвороби буде довшим. На відмінно від більшості інфекцій, холера не проходить із температурою. Захворювання одразу проявляється гострими спазматичними болями в животі, нудотою, блюванням, сильною діареєю. Кількість виділень зростає з кожною годиною, може доходити до того, що людина втрачає до 20 літрів рідини при важкому протіканні холери. Вона може проходити у легкій, середній, важкій та дуже важкій формі. Холера небезпечна тим, що при ненаданні вчасної допомоги починає розвиватися важка форма, яка несе за собою 30-40% смертності. Людині з важкою формою в жодному разі не можна залишатися вдома, бо в такому випадку необхідне потужне лікування та нагляд лікаря. Якщо людина за добу втрачає багато рідини, то це може призвести до гіповолемічної коми, з якої інколи пацієнти не виходять.

- Яким чином катастрофа на Каховській ГЕС може спровокувати спалах холери?

- У таких умовах, які склалися в нашій країні, справді може статися спалах холери, є висока ймовірність. Через трагедію у Херсонській області велика територія затоплена, у воді плавають і каналізаційні стоки, і екскременти з туалетів, що знаходилися на вулиці, і, на жаль, трупи тварин та людей, які несуть за собою всі кишкові групи інфекцій, в тому числі й холеру. Люди, які перебували у цій воді, ймовірно можуть бути заражені. Їм потрібно уважно стежити за своїм здоров’ям, а при будь яких змінах обов’язково звернутися до лікаря, або викликати швидку, щоб вчасно почати лікування. При купанні у водоймах, де немає офіційного дозволу, також можна заразитися холерою.

- Захворіти можна лише через контакт з водою, чи є інші шляхи?

- Інфекція може передаватися через овочі, фрукти та ягоди, які привозять до нас із південних областей, адже для поливу використовується ця вода. Також від людини до людини фекально-оральним шляхом, саме тому після відвідування громадської вбиральні завжди треба мити руки.

- Як вберегтися від холери? Існують якісь профілактичні засоби?

- У наш час має бути профілактика холери. Перш за все – це миття рук перед вживанням їжі та після туалету. Треба слідкувати, яку воду п’є людина, найкращий варіант – фасована вода. Якщо є якісь сумніви, то можна прокип’ятити воду 1-2 хвилини, така дія повністю вбиває холерний вібріон. Обов’язково перед вживанням потрібно мити овочі, фрукти та ягоди під проточною водою. Збудник хвороби не любить кислого середовища, саме тому підвищена кислотність у шлунку є хорошим бар’єром. Також можна у воду додавати сік лимона. У світі є вакцини від холери, які пройшли кваліфікацію ВООЗ, але у нас їх немає в наявності.

Хочу зазначити, що влітку потрібно думати не тільки про холеру, а й про інші кишкові інфекції, які характерні для нашої місцевості, а саме шигельоз (дизентерія), сальмонельоз та інші інфекції, які викликані кишковою паличкою. Їх ніхто не відміняв, кожного літа у нас зростає кількість захворювань. Треба бути обережним, думати про оточуючих і виконувати усі міри застереження.

Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група



AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW