Отримавши звання одного з символів української столиці, котлета по-київськи не перше десятиліття викликає захоплення у киян та гостей міста. Багато хто намагається розгадати її феномен, а шефи – досягти ідеального смаку та текстури, експериментуючи з інгредієнтами та подачею.
Котлета по-київськи – не нова страва, вона нараховує щонайменше сотню років. Кажуть, що вперше таку котлету приготували в Києві в 1917 році за часів гетьмана Скоропадського – нею пригощали його офіцерів. Але особливої популярності вона не мала. За іншими даними, рецепт був опублікований ще в 1915 році в «Журналі домогосподинь».
У 1950-х страву готували в одному з ресторанів на Хрещатику. Пізніше вона ввійшла до стандартного меню мережі «Інтурист». Тому котлету по-київськи мали можливість скуштувати іноземці. Європейці намагалися їсти її за етикетом – розрізаючи ножем. Але в цьому випадку котлета «стріляла» цівкою масла, яке потрапляло в обличчя чи на вишукане вбрання гостей. Радянські люди в таку халепу не потрапляли, бо тикали в котлету виделкою, і тоді масло рівномірно витікало зсередини на тарілку.
Рецепт приготування котлети по-київськи не дуже складний, однак не кожному вдається смачно її приготувати. За класичним рецептом – у відбите куряче філе загортають грудку вершкового масла, часто додаючи до нього гриби та зелень. Котлету спершу вмочують у збите яйце, потім панірують – і смажать у фритюрі. У котлети овальна форма, інколи ця котлета подається з кісточкою на кінці. Її подають майже в усіх закладах, і не лише української кухні, оскільки ця страва дуже популярна.
Розповідаємо, де у Києві відвідати смачної котлети по-київськи, в яких закладах знайдете цю страву за класичним рецептом, а куди варто поїхати за новими гастрономічними враженнями від цієї знаменитої страви.
І перший заклад в нашій добірці – ресторан сучасної української кухні на Печерську «BARVY», який гармонійно об’єднує гастрономічний та арт-простори. В меню «BARVY» представлена сучасна українська кухня, у якій є місце традиційним стравам за переосмисленими рецептами, специалітетам з різних куточків України та авторським стравам з дичини. В закладі готують котлети по-київськи і подають із подушкою вершкового пюре і фірмовими овочевими акцентами.
Ресторан «BARVY»Ресторан «BARVY»Вартість страви: пара котлет по-київськи – 290 грн.
Графік роботи:Пн – з 12:00 до 22:00, Вт-Нд – з 11:00 до 22:00.
Адреса: вулиця Мечникова, 3.
Наступний заклад в нашій добірці – ресторан «Канапа». Це заклад нової української кухні сім'ї закладів Діми Борисова, знаходиться в центрі Києва. Заклад розпочав свою історію у 2013 році на мальовничому Андріївському узвозі, а у 2016 році отримав мідну сковороду премії «СІЛЬ» як найкращий ресторан української кухні. У ресторані готують котлету по-київськи за традиційним рецептом з курячого філе з центром із вершкового масла та зелені, а подається з картопляним пюре та сирним соусом.
Ресторан «Канапа»Ресторан «Канапа»Вартість страви:котлета по-київськи з картопляним пюре та сирним соусом – 289 грн.
Графік роботи:Пн-Нд – з 11:00 до 21:00.
Адреса: Андріївський узвіз, 19.
Долучайтесь до нашого Telegram-каналу «Головні новини Києва – 44.ua» та читайте новини Києва, столичного регіону та України, щоб завжди бути в курсі та нічого не пропустити.
«Kyiv Gastrobar» – це дуже київський заклад зі своїм характером. Тут можна скуштувати стильні європейські страви та справжні київські бестселери від бренд-шефа Юрія Нікітюка. Тільки тут готують унікальну та з різними начинками котлету по-київськи, оригінальний тартар та авторський київський торт. Також у меню є позиції для вегетаріанців, дітей та для тих, хто стежить за своєю фігурою. У теплу пору року працює вулична тераса.
Ресторан «Kyiv Gastrobar»Ресторан «Kyiv Gastrobar»Вартість страви: котлета по–київськи з дор блю та малиною, котлета по–київськи з грибами, беконом та сиром чеддер, котлета по–київськи з в’яленими томатами – 280 грн.
Графік роботи: Пн-Нд – з 10:00 до 22:00.
Адреса: вулиця Оболонська Набережна, 5.
У ресторані української кухні «Petrus-ь» пропонують своїм гостям котлету по-київськи та котлету «Petrus-ь», які подають із гарніром на будь-який смак – картопляним пюре, рисом чи гречкою. З напоїв рекомендують взяти чарочку настоянки: можна вибрати хріновуху, медовуху, журавлину, вишневку або обліпихівку.
Ресторан української кухні «Petrus-ь»Ресторан української кухні «Petrus-ь»Вартість страви:
Графік роботи: Пн-Нд – з 10:00 до 21:00.
Адреса:вулиця Еспланадна, 28.
У корчмі «Тарас Бульба»котлету по-київськи з хрусткою скоринкою та соковитим філе подають на подушці з картопляного пюре зі свіжими помідорами та хрусткою цибулею-фрі. Тут радять одразу замовляти додаткову порцію пюре чи овочі-гриль для отримання подвійної порції насолоди.
Корчма «Тарас Бульба»Корчма «Тарас Бульба»Вартість страви: котлета по-київськи – 189 грн.
Графік роботи: Пн-Нд – з 10:00 до 22:00.
Адреса: вул. Пушкінська, 2-4/7.
Невеличкий заклад з однойменною назвою страви «Котлета по-київськи» розташований просто в центрі – на Хрещатику. Також є два інших заклади, які розташовані на вулиці Великій Васильківській та на ВДНГ. Це концептуальний стрітфуд, а головна страва, як ви вже здогадалися, – котлета по-київськи з начинками.
«Котлета по-київськи»«Котлета по-київськи»В меню котлета по-київськи «Класична», котлета по-київськи «Філадельфія-шпинат» зі свіжим шпинатом в’яленими томатами та вершковим сиром, варіація з грибами та сиром, котлета по-київськи «Чеддер» для шанувальників сирів та «Чеддер-халапеньйо» для тих, хто любить гостре.
Вартість страви:
Графік роботи:
Адреса:
Ресторан «Товста Качка» – це ресторан нової української кухні, що знаходиться в центрі міста, має стильний інтер’єр та є проєктом шеф-кухаря та ресторатора Ігоря Брагіна.
Ресторан «Товста Качка»Ресторан «Товста Качка»В меню ви знайдете полтавські галушки на пару та київські вареники з тонкого тіста, м’ясо з соляної печі та хліб власної випічки. Звичайно, готують страви з качки, серед яких є варіація котлети по-київськи.
Вартість страви: котлета по-київськи з качки – 298 грн.
Графік роботи:працює щодня з 11:00 до 22:30.
Адреса: вул. Прорізна, 15А.
В українській мережі ресторанів української кухні «Пузата Хата» популярною стравою, звичайно, є котлета по-київськи. Звісно, ціна тутешньої котлети суттєво вирізняється з-поміж інших наших варіантів. Але відрізняється і її якість. Насамперед її розміри менші, а форма наближена до квадратної, а не до овальної.
Українська мережа ресторанів української кухні «Пузата Хата»Українська мережа ресторанів української кухні «Пузата Хата»Смакові якості котлети теж далекі від ідеальних. Тут до котлети додають дуже мало масла, через що вона неймовірно суха. Також економлять і на яйці, обвалюючи її в панірувальних сухарях. Проте, безумовно, є і поціновувачі цієї страви саме в даному закладі.
Вартість страви: котлета по-київськи з шинкою та сиром – 78 грн.
Графік роботи: Пн-Пт – з 08:00 до 21:00, Сб-Нд – з 08:00 до 20:00.
Адреса:мережа закладів має багато ресторанів по всій столиці. Обирайте то, який найближче до вас.
У закладі «Rebra&Kotlety» пропонують оригінальні рецепти традиційної котлети по-київськи. Серед начинок можна зустріти дор блю та малину, лисички, шовдар, в'ялені томати, мідії, тигрові креветки та навіть вино. А ще тут подбали про зручність – завдяки подовженій формі котлету можна їсти на ходу.
Ресторан «Rebra&Kotlety»Ресторан «Rebra&Kotlety»Вартість страви:
Графік роботи: Пн-Нд – з 11:00 до 23:00.
Адреси:
У ресторані української кухні «SHO» котлету по-київськи готують з філе курчати з топленим маслом замість простого вершкового, щоб зробити страву ніжнішою та кориснішою. Як гарнір пропонують картопляне пюре та зелений горошок.
Ресторан української кухні «SHO»Ресторан української кухні «SHO»Вартість страви:котлета по-київськи – 380 грн.
Графік роботи: Пн-Нд – з 10:00 до 22:00.
Адреса: вулиця Мечнікова, 18.
У ресторані «Хуторець на Дніпрі» котлету по-київськи готують майже за класичним варіантом – з курячою кісточкою, але котлета має круглу форму, а не еліпсичну. Подають її тут з домашнім овочевим салатом. Бажано до котлети взяти гарнір, аби масло розтіклося на нього. Найкраще смакує з картопляним пюре.
Ресторан «Хуторець на Дніпрі»Ресторан «Хуторець на Дніпрі»Але унікальність котлети по-київськи в «Хуторці» в тому, що на порцію йдуть дві котлетки, тобто ви можете замовити цю страву спокійно на двох.
Вартість страви: котлети по-київськи з овочевим салатом – 475 грн.
Графік роботи: Пн-Нд – з 11:00 до 23:00.
Адреса:вулиця Набережно-Хрещатицька, 10-А.
І останній заклад в нашій добірці – це ресторан української кухні «Мітла». Тут ви можете скуштувати смачні традиційні страви вишуканої української кухні у затишному, колоритному інтер’єрі. Заклад знаходиться у самому серці Києва, біля метро «Золоті ворота», всього в 400 метрах від вулиці Хрещатик.
Ресторан «Мітла»Ресторан «Мітла»Багато гостей приходять в це місце, щоб спробувати хороший борщ, сало та котлету по-київськи. Тут її подають у традиційному вигляді із картопляним пюре, грибним соусом та квашеною капустою.
Вартість страви: котлета по-київськи з пюре, грибним соусом, квашеною капустою – 245 грн.
Графік роботи: Пн-Нд – з 10:00 до 22:00.
Адреса:вулиця Прорізна, 21.
Звідки ж взялась котлета по-київськи?
На роль винахідника котлети по-київськи претендують декілька країн. Вірогідніше, її винахід належить французам. Імператриця Єлизавета відправляла московських кухарів в Париж навчанню новій кулінарній справі, звідки вони поверталися з безліччю зазубрених і відточених шедеврів. Одного разу, вони привезли рецепт котлет "де-воля" від знаменитого на весь світ Ніколя Аппера.
1812 рік вніс свої корективи: все французьке стало не модним, котлети перейменували в “михайлівські”, оскільки вони нібито були придумані шеф-кухарем ресторану, що знаходився неподалік від Михайлівського палацу.
Через сто з гаком років більшовистська революція стерла навіть згадування про котлету по-київськи. Навіть рецепт вважався загубленим.
Відродження котлети по-київськи почалось при Микиті Хрущові. Через його черевоугодництво київські кухарі зі шкіри геть лізли, намагаючись примудритися і переінакшити існуючі страви. На очі одному з них потрапила стара куховарська книга, де значилися ці котлети, які негайно подали в 1947 році новоспеченому першому секретарю - і внаслідок любові Хрущова до всього українського, вони були перейменовані в "київські".
Згодом ці котлети перекочували в меню ресторанів, і крок за кроком завойовували серця та шлунки наших співвітчизників. З часом в них стали спритно вкручувати кісточку від крильця і прикрашати папільйоткою - незмінними залишалися панірування і розтоплене вершкове масло, яке розбурхувало розум радянських господинь.
Емігранти, що виїздили в сімдесятих з СРСР, відвезли рецепт і назву котлет з собою, нагодували ними своїх іноземних друзів, а ті нарекли їх «чікен київ».
Перед тим, як почати їсти котлету, її треба проколоти – поруч з кісточкою, оскільки в іншому випадку масло може бризнути та забруднити все навколо. Після того, як масло витече на гарнір, котлету продовжують їсти за допомогою ножа і виделки. А ще не боже збав не тримайте її за кісточку і не відкушуйте у висячому положенні, оскільки вона може впасти.
Сподіваємось, що наша добірка закладів буде для вас корисною і тепер ви точно знатимете, де з’їсти найсмачнішу, найдешевшу або найкласичнішу котлету. І точно орієнтуватиметесь, куди саме відвести закордонних друзів на цю славетну українську страву.
Також ми раніше розповідали про 10 місць у столиці, де варто побувати, замовити та насолодитися смачним борщем.
Крім того, писали про 15 кав’ярень у Києві, де ви зможете скуштувати горнятко смачної кави в прикуску з оригінальними десертами або без них.