Наразі відомо про 240 випадків, коли соціальні служби європейських країн забирали дітей із родин українських біженців. Представниця омбудсмена з прав дітей, сім’ї, молоді та спорту Ірина Суслова розповіла про це в інтерв'ю "Радіо Свободі".
Представниця омбудсмена зазначила, що однією з основних причин є відмінність у законодавстві України та Європейських країн. Через це соціальні служби можуть забрати дитину у родичів, з якими вона знаходиться в ЄС.
Для прикладу, це можуть бути історії, коли мама була змушена залишитись на роботі в Україні, а в евакуацію відправила бабусю зі своєю дитиною. Бабуся не має ніякої довіреності на представлення інтересів і не вважається за європейським законодавством родичкою цій дитині. Таким чином соціальні служби можуть задіяти поліцію і вилучити дитину із сім’ї, – сказала Ірина Суслова.
Кірм того, посадовиця переконана, що в цьому питанні є недопрацювання й з української сторони. Адже люди часто не так багато знали про закони держави, у яких вони опинились як біженці.
Тому що ми мали повідомити людей, сказати: «Друзі, є закон, він передбачає, що, наприклад, у Німеччині ви маєте зробити ось такі процедури». Чи що не може бути в Італії або Франції опікуном людина, яка досягла 65-річного віку. - розповіла представниця омбудсмена.
Також у Офісі уповноваженого з питань прав дітей, сім'ї, молоді та спорту наголосили, що намагаються слідкувати за цими ситуаціями та надаватимуть усю необхідну правову допомогу.
Ми працюємо зараз із міжнародними організаціями, щоб врегулювати це питання, і щоб ті, хто потрапив у таку ситуацію, отримали дві речі – правову допомогу і переклад, – зазначила Ірина Суслова.
Також чиновниця пояснила, що родичі дітей, яких забрала соціальна служба в Європі, мають в обов'язковому порядку звернутись до консульського відділу України в тій державі, де вони знаходяться, а також до Офісу уповноваженого з прав людини.
Ми візьмемо це питання на контроль, будемо комунікувати з консулом, з міжнародними партнерами для врегулювання цієї ситуації, – додала вона.