Попри те, що в цілому в Україні стало менше фальшивих гривневих купюр, час від часу вони помічаються в обігу. Тому ніхто не застрахований від того, що підроблені банкноти з'являться у гаманці, а разом з ними – і зайві проблеми. Отже кожному важливо знати, як розпізнати підробки.
За підсумками 2022 року на 1 млн справжніх купюр припадало приблизно 2,2 підроблених, хоча у 2021 році це співвідношення складало 7,1 фальшивих банкнот на 1 млн справжніх.
Представники Нацбанку розповіли, що у 2022 році найбільша частка підроблених купюр гривні припадала на банкноти старого зразка (ті, що випускалися до 2015 року). Серед них найпопулярнішою є підробка 500-гривневих купюр. Крім того, часто підробляють купюри номіналом 200 та 100 гривень.
Відрізнити фальшиві гроші від справжніх можна без спеціальних пристроїв. При цьому завжди потрібно перевіряти купюру одразу на кілька елементів захисту.
Слід тактильно перевірити папір купюр на шорсткість, наявність рельєфних зображень із лицьового боку, що забезпечується спеціальним видом друку.
Якщо розмістити купюру проти світла і ретельно роздивитися, можна побачити такі елементи, що підтверджують справжність:
Тримаючи купюру та змінюючи кут нахилу, на справжній можна відзначити:
Детальний опис усіх банкнот гривні, що перебувають в обігу, можна знайти на офіційному сайті Нацбанку.