Найближчим часом ціни на послуги житлово-комунального господарства можуть зрости. Громадян України поступово до цього готують - повідомляє РБК-Україна.
Стосовно тарифів на газ в Україні діє мораторій на підвищення для звичайних споживачів під час війни та протягом шести місяців після скасування воєнного стану.
Підвищенню не підлягають тарифи на гарячу воду, тепло та газ. Близько 98% українців отримують газ від державного "Нафтогазу". Ціна на блакитне паливо складає 7,96 грн за кубометр. У решти постачальників ціна коливається від 7,7 до 9,99 грн за кубометр.
У травні “Нафтогаз” повідомив про те, що тариф “фіксований” буде продовжено. Отже,ціна триматиметься на рівні 7,96 грн за кубометр, як мінімум до 1 травня 2024 року.
Ще наприкінці 2022 року було заплановано підвищення цін на воду. Тоді Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг намагалася змінити розцінки з 1 січня 2023 року для 32 водоканалів, але відклала це питання до весни.
Комісія мала визначитися у березні, коли розглядали можливість підвищення тарифів у два етапи з 1-го квітня та з 1 липня.
Тарифи для кожного регіону різняться. На них впливає кількість абонентів (чим більше - тим дешевше) та обсяги споживання, а також джерела водопостачання та стан інфраструктури.
Остаточне рішення поки що не прийнято, але воно може змінитися найближчим часом, оскільки на порядку денному вже стоїть питання про підвищення цін на воду для населення на 31 травня. Очікується на те, що великі міста можуть платити в середньому на 30% більше, але конкретні розрахунки ще не опубліковано.
Національна комісія повідомила, що є намір привести тарифи до економічно обґрунтованого рівня з 1 червня.
В Україні працює механізм спеціальних зобов'язань на ринку електроенергії. Саме через це для звичайних споживачів діють такі тарифи:
За інформацією РБК-Україна, в уряді дискутують стосовно перегляду тарифів. Одним з варіантів є збільшення ціни до 2,40 грн або 2,80 грн за кВт*год. Проте, остаточного рішення ще немає.
Як повідомив Костянтин Ущаповський - голова НКРЕКП, підвищення цін є необхідністю через те, що об'єкти енергетичної інфраструктури потребують ремонтних робіт, а вони дорогі. На це потрібно приблизно 45 - 46 мільярдів гривень. Тому тариф повинен становити 2,88 грн за кВт*год.
Національною комісією 23 травня було піднято тарифи на розподіл електроенергії для більшості обленерго. Залежно від того, який клас напруги, тарифи зростуть на 7-34%. А з липня ціни піднімуться в середньому ще на 23%. У прифронтових територіях для обленерго нові тарифи будуть діяти з 1 липня.
Очікується на те що рішення про підвищення тарифів операторам стане обгрунтуванням для підвищення цін на електричну енергію для звичайних споживачів з наступного місяця.
Однак, голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олег Семінський вважає, що підвищення може бути відкладено ще на місяць.
За прогнозами Національного банку України, ціни на послуги ЖКГ зростуть вже у цьому році.
На прогнозному горизонті рівень адміністративної інфляції визначатиме, насамперед, урядові рішення щодо приведення тарифів на послуги ЖКГ до ринкових рівнів у зв'язку з потребою усунення дисбалансів в енергетичному секторі, - йшлося в інформаційному звіті за квітень.
Враховуючи високу соціальну значущість тарифів, наголошено на тому, що зростання планується поетапне та буде супроводжуватися соціальною підтримкою, тобто, будуть надаватися субсидії. А мораторій на газ, тепло та гарячу воду може бути скасований не раніше 2024 року.