Зараз, під час дії воєнного стану в Україні, чоловікам призовного віку забороняється перетинати державний кордон. Проте є певний перелік виключень – категорій військовозобов’язаних, які можуть виїжджати з країни.
Чоловіки з інвалідністю будь-якої групи можуть перетинати кордон. Але при цьому вони мають надати прикордонникам один із документів, в якому зазначається група і причина інвалідності:
Законодавством дозволений виїзд за кордон тим, хто супроводжує родича з інвалідністю (дружину, батьків, дитину). Для цього треба мати такі документи:
При цьому треба враховувати таке обмеження: чоловіки, які супроводжують людей з інвалідністю, зобов'язані повернутися в Україну не пізніше тих людей, яких вони супроводжували.
Чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше неповнолітніх дітей, можуть виїжджати за межі країни. Щоб підтвердити право виїзду, вони мають надати працівникам Держприкордонслужби такі документи:
За кордон можуть виїздити чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років. У такому випадку потрібно надати такі підтверджуючі документи:
Українські військові, які отримали поранення під час воєнних дій, мають право поїхати за кордон на лікування або реабілітацію.
Для цього потрібно оформити спеціальне направлення на лікування за кордоном та лист від Міністерства охорони здоров'я. Документами треба підтвердити готовність закордонного медичного закладу прийняти їх на лікування.
Дозволено виїздити під час воєнного стану водіям, які мають ліцензію на міжнародні перевезення вантажів. Інформацію про таких водіїв вносять до інформаційної системи "Укртрансбезпеки".
Крім того, кордон можуть перетнути водії-волонтери при перевезенні вантажів для ЗСУ, медичних матеріалів або гуманітарної допомоги. Для цього слід зареєструватися в системі "Шлях".
Українські спортсмени, спортивні тренери та фахівці зі спортивної підготовки мають право виїхати за кордон для участі в офіційних змаганнях та тренувальних зборах. Для цього потрібно отримати рішення Міністерства молоді та спорту України про включення їх до складу національної збірної.
Діячі культури можуть виїжджати з України, щоб представляти нашу країну на міжнародній арені та здійснювати благодійні збори. Для цього потрібен дозвіл на виїзд, який надає Міністерство культури. Крім того, вони мають отримати запрошення від організаторів заходу та заздалегідь подати відповідний запит на виїзд.