24 лютого 2023 року – роковини найстрашнішого дня, коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення. Маріуполь прокинувся від ракетних ударів о 4 ранку, ворог прорвав кордон на кількох напрямках та намагався висадитися під Києвом для швидкого захоплення столиці.
Яким перший день великої війни запам’ятався маріупольцям. 0629 наводить хроніку першого дня війни.
Рано вранці Путін оголосив про проведення "спеціальної воєнної операції".
І відразу заявив, що нібито не планує захоплювати сусідню країну. За його словами, цілі операції - "захист Донбасу, денацифікація та демілітаризація України". Проте вже перші години війни продемонстрували, що будь-які слова путіна - брехня. Російська армія почала саме захоплювати населені пункти України і всюди встановлювати російські прапори.
Наносились удари по центрах військового управління України, аеродромів, військових складів, у Києві, Харкові, Дніпрі було завдано ракетних ударів. "Йдуть артилерійські обстріли кордону”, - повідомив радник міністра МВС Антон Геращенко.
Президент Володимир Зеленський виступив із екстреним зверненням до народу.
За його словами, російське керівництво схвалило "крок вперед", вторгнення може розпочатися будь-якої миті, Україна готова до переговорів з Росією, але Путін відмовився від розмови по телефону.
Стало відомо про перше пошкодження житлового будинку внаслідок ведення бойових дій на Лівобережжі Маріуполя на вулиці Українського козацтва.
За оперативними даними, постраждали 4 цивільних, серед них одна дитина.
Голова Донецької ОДА Павло Кириленко спростував інформацію про висадку десанту та захоплення Маріуполя, яка поширювалася у соцмережах.
Міський голова Маріуполя Вадим Бойченко виступив із заявою. Він закликав всіх зберігати спокій і не подаватися на провокації та різноманітні інформаційні атаки.
“Сталося те, чого ми чекали і боялися. Ми знову чуємо вибухи навколо міста.
Але зараз хочу сказати головне та коротко. Наша українська армія виконує свою головну місію – захищає місто та Україну. Органи місцевого самоврядування Маріуполя працюють та виконують свої функції з урахуванням режиму воєнного стану. Наше головне завдання зараз – забезпечити функціонування екстрених служб та життєзабезпечення міста. Подбати про всіх маріупольців.
У зв'язку із ситуацією, що склалася в місті, тимчасово зупинено роботу шкіл, дитячих садків та інших закладів соціальної інфраструктури, крім лікарень та поліклінік. Також ми відкриваємо усі сховища у місті”, - наголосив мер.
Потім з'ясувалось, що сховища - не готові. Підвали - не готові. Багато півалів продано як комерційна нерухомість і зачинені.
Проте в перший день війни у місті продовжують працювати усі комунальні служби та громадський транспорт.
Станом на 11.00 військові та муніципалітет залишаються у Маріуполі. Російські ЗМІ, а також деякі українські повідомляють про те, що Маріуполь знаходиться вже під "ДНР", бо його захопили російські військові. Це не відповідає дійсності. Ситуація у місті контролюється українськими військовими та владою.
Представник "Азову" Антон Требухов записав звернення, у якому говорить, що їх полк у місті разом з усіма іншими військовими підрозділами, і ніхто покидати Маріуполь не збирається.
У Маріуполі резервістів ОР-1 та добровольців Територіальної оборони вже мобілізували.
Протягом дня кілька разів ворог обстрілював Маріуполь, кілька поранених.
Також обстрілювали маріупольський аеропорт, де розміщено ЗСУ. Ворожі війська пошкодили злітно-посадкову смугу аеропорту.
Ще один обстріл – на вул. 130-й Таганрозької дивізії. Начальник аварійно-водолазної рятувальної служби Олександр Татай, який виїхав туди, отримав кульове поранення в спину.
У місті призупинили роботу навчальні заклади: школи, дитсадки.
Ургентною лікарнею стала 1 міськлікарня.
Проїзд у міському транспорті безкоштовний.
Мікрорайон "Східний" потрапив під обстріл. Постраждав один багатоквартирний будинок та понад 10 приватних.
"В результаті артилерійських обстрілів російських військ у житлових кварталах Лівобережного району Маріуполя постраждали 15 приватних будинків. Під час обстрілів серед цивільного населення вісім отримали поранення і двоє загинули", - повідомили у прес-службі Маріупольської міської ради.
Через оголошення в Україні воєнного стану, в Маріуполі починає працювати система оповіщення щодо загроз обстрілу.
0629 публікує алгоритм, як поводитися містянам, коли лунають сирени та адреси бомбосховищ.
Станом на 16:00 була спроба прориву російських військ в районі населеного пункту Піщевик (30 км до Маріуполя).
Атаку було відбито. Було знищено 3 ворожих танки.
До Обласної лікарні доставили 26 людей, з них 10 маріупольців. Всі - з пораненнями середньої тяжкості.
За даними міськради, на цю годину у місті постраждали 16 маріупольців. Усі заклади охорони здоров'я були переведені у посилений режим роботи (24/7).
Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча та «Азовсталі» перейшов у режимі гарячої консервації.
Таке рішення ухвалив антикризовий штаб Метінвесту для забезпечення безпеки співробітників та збереження обладнання. Проте 24 лютого комбінати ще виробляють наявні чавун і сталь, а після припиняють роботу. Передбачалося, що режим гарячої консервації підприємств триватиме сім діб.
В Маріуполі вводять комендантську годину с 22:00 до 6:00
Тепер, щоб уночі пересуватися містом, маріупольцям потрібно мати при собі паспорт.
Станом на 22:00 оперативна ситуація поблизу Маріуполя, як і раніше, залишається без змін.
До госпіталю, які обслуговують область, доставлено 25 поранених військових. До Обласної лікарні інтенсивного лікування надійшло 35 осіб (9 тяжких, 26 середньої тяжкості), з них 15 маріупольців, включаючи трьох осіб із Талаківки.
Вночі Укрзалізниця надсилає додатковий потяг з Маріуполя до Львова. Десять вагонів можуть прийняти охочих виїхати із Донецької області на західну Україну.
Раніше "Укрзалізниця" надала можливість жителям виїхати з Маріуполя до Дніпра двома поїздами о 13:14 та о 16:18. Але ці поїзди поїхали напівпорожніми.
Так в Маріуполі розпочалась повномасштабна війна. Таким був перший день.