“Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 8-12 серпня 2022 рокуДії української армії залишаються в топі повідомлень з фейками і маніпуляціями, які тиражують  колаборанти і окупанти в телеграм-каналах окупованої частини Запорізької області і пропагандистських російських медіа. Так, 66% усіх фейків були саме про ЗСУ. Збройні сили України на каналах окупантів і колаборантів продовжують демонізувати, українських військовослужбовців називають не інакше як «бойовики Зеленського», «Збройні формування України», «українські терористи», «карателі», «нацисти». Цього тижня риторика “українських карателів” збільшилася просто в рази. Іноді в одному дописі цей вислів зустрічався кілька разів, повторюваний колаборантами, ніби мантра. При цьому, в дописах вкрай рідко використовують офіційну назву армії - Збройні Сили України, таким чином, очевидно, цілеспрямовано ігноруючи факт існування як незалежної української держави, так і наявності у неї офіційної армії, яка наразі виконує свою основну функцію: захищає країну від вторгнення російських агресорів. 

Цього тижня ЗСУ знову нахабно звинувачували у обстрілах Енергодара і ЗАЕС, все частіше просуваючи ще один розповсюджений наратив про “ядерний тероризм”. Також українських захисників звинувачували у обстрілах Мелітополя, Дніпровки Василівського району, Токмаку, Донецьку. Також колаборанти розганяли інформацію про “звірства укронацистів” проти цивільного населення, руйнування “житла і судеб” людей тощо. Не припиняють колаборанти вводити в оману своїй читачів із приводу свого статусу, називаючи себе “владою Запорізької області”, і “референдуму” з фейковими опитуваннями по темі, і з історіями про те, як скоро всі підуть до шкіл, і знову про тарифи і платіжки до російських  банків, про “знищення” історії міст Запорізької області. 

За період моніторингу з 8 по 12 серпня майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій продовжує залишатися телеграм-канал самопроголошеного голови Запорізької області Євгена Балицького. На його однойменному каналу було зафіксовано 78% маніпуляцій від загальної кількості контенту на каналі. З великим відривом від інших він продовжував вводити в оману населення тимчасово окупованих територій Запорізької області. “Токмак Сегодня” (38% маніпуляцій від загальної кількості дописів) “Энергодар Сегодня” (36%). Продовжували продукувати маніпуляції в кожному третьому матеріалі каналу, “Южный плацдарм” і “Бердянськ Актуально” і в кожному третьому матеріалі. 

Лідером з фейків цього тижня стал “Энергодар Сегодня” - головний розповсюджувач фейків щодо ЗСУ і їх нібито атак на Запорізьку АЕС і цивільне населення: майже кожен другий допис, 43%, був фейковим. “Владимир Рогов”,  член якоїсь “головної ради адміністрації Запорізької області”, разом з “Балицкий Евгений” майже в кожному четвертому дописі містили фейки. Найменше фейків було зафіксовано на каналах "Администрация Города Мелитополь" (3% від загальної кількості дописів в телеграм-каналі) і "Мелитопольская районная администрация” (не виявлено фейків).

Всього ж телеграм-каналах було виявлено 134 маніпуляцій (або 28%) і 40 фейків (14%) від загальної кількості дописів в телеграм-каналах), це майже в півтори рази більше, ніж минулого тижня. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.

Подивимося детальніше, про що писали в колаборантських телеграм-каналах.

Фейк: збройні формування України спрямували на Мелітополь ракети

Сегодня ночью вооруженные формирования Украины направили на Мелитополь десять ракет РСЗО (Южный Плацдарм, 08.08.2022)

Слава Богу и ПВО России! Этой ночью ПВО России защитила жителей Мелитополя от очередных ракетных ударов шайки наркоманов и нацистов (Владимир Рогов 08.07.2022)

Украинские войска нанесли удар по Мелитополю (Васильевка Онлайн, 09.08.2022)

Насправді, по Мелітополю ніхто не стріляв. За даними мера Мелітополя Івана Федорова, вранці, 8 серпня, українські військові з систем HIMARS нанесли ураження  по пунктам дислокації російських військових, знищили військову техніку ворога та понад 100 загарбників. Система ПВО окупантів не спрацювала.

Фейк: ЗСУ обстріляли Дніпровку Василівського району ракетами “Ураган”, начиненими мінами “Лєпєсток”

Сегодня ранним утром националистические формирования ВСУ, последовав примеру «побратимов», терроризирующих мирное население Донецка, с использованием РСЗО «Ураган» раскидали противопехотные мины «лепесток» над жилым районом н.п. Днепровка (Энергодар Сегодня, 11.08.2022)

Террористы Зеленского обстреляли Днепровку ракетами «Ураган», начинёнными минами «Лепесток» (Владимир Рогов,  09.08.2022)

Корреспонденты телеканала "ТВЦ" побывали сегодня  в Днепровке, которую ВСУ забросали минами лепестками!  (Энергодар Сегодня 09.08.2022)

Це - фейк. На озброєнні в Україні немає мін «лепесток». Ще у 2019 році в Україні на Павлоградському хімічному заводі утилізували другий мільйон протипіхотних мін ПФМ-1 (С) у рамках програми «Партнерство заради миру». До речі, також немає підтверджень щодо того, що саме українські військові обстрілювали Дніпровку і Кам'янку-Дніпровську в інші дні. Але можно впевнено говорити про те, що російський наратив про те, що “українська армія хоче знищити Україну” просувається дуже активно і агресивно. 

Фейк: ВСУ обстріляла Токмак

ВСУ сегодня ночью обстреляли город Токмак. К счастью, жертв среди населения нет (Южный Плацдарм, 09.08.2022)

В ночь на вторник ВС Украины подвергли Токмак массированному обстрелу. Были повреждены и уничтожены объекты гражданской инфраструктуры. Жертв среди населения нет (Владимир Рогов, 09.08.2022)

Насправді, це не так. В Центрі протидії дезінформації назвали повідомлення щодо обстрілу ЗСУ в Токмаку цивільної інфраструктури дезінформацією.

Фейк: Вибух в Оленівці  - справа рук ВСУ

Активно про Оленівку вкидали дезінформацію саме в перші дні після трагедії. Вже доведено, що це не робили і не могли зробити  українські військові. Однак тема Оленівки з обвинуваченнями вже керівництва держави у скоєному продовжилася і цього тижня.

«Зеленский был замешан в преступлениях против человечности» — первые кадры из документального фильма Стивена Сигала, побывавшего сегодня в СИЗО в Еленовке (Васильевка Онлайн, 10.08.2022)

Винесемо за дужки тему участі “руського” Стівена Сігала в цій дезінформаційній какафонії, а ще раз наголосимо на тому, що ані Зеленський, ані представники української армії не замішані в злочинах “проти людяності”, на відміну від керівництва рф і її армії. Нагадаємо,  що розслідування CNN підтверджує, що вибух в колонії стався зовсім не через ракети Хімарс чи якусь іншу система реактивного вогню зовні. В Оленівці катували українців, а «азовців» росіяни перевели навмисно, щоб підірвати. Два американські чиновники повідомили журналу Politico, що слідів застосування HIMARS виявлено не було. Вашингтонський Інститут вивчення війни (ISW) заявив, що за загибель українських полонених відповідальні російські сили.

Фейки: ЗАЕС обстрілювали і атакували українські безпілотники

ПВО отразила утреннюю атаку ракет и беспилотников украинских войск на Энергодар и Запорожскую АЭС, огневые позиции противника подавляются, сообщили власти. (Южный Плацдарм, 11.08.2022)

Боевики Зеленского снова обстреляли Запорожскую АЭС и территории вблизи атомного объекта (Владимир Рогов, 11.08.2022)

Накануне заседания Совбеза ООН по ударам по ЗАЭС нацистские черти пытаются накрыть мирный город и Запорожскую атомную станцию из РСЗО, тяжёлой артиллерии и ударными БПЛА (Южный Плацдарм, 11.08.2022, Владимир Рогов, 11.08.2022)

Украинские вооруженные формирования продолжают обстрелы Запорожской АЭС. Сегодня повреждена высоковольтная линия подстанции «Каховская» (Евгений Балицкий, 11.08.2022, Администрация города Мелитополь, 11.08.2022)

11 августа 2022 г. подразделениями 44-й артиллерийской бригады ВСУ со стороны населённого пункта Никополь из 152-мм орудий совершён обстрел Запорожской атомной электростанции (Владимир Рогов, 11.08.2022)

Первые фото с места удара боевиков Зеленского по пожарной части, расположенной неподалеку от Запорожской АЭС в Энергодаре (Владимир Рогов, 11.08.2022)

Несмотря на призывы мирового сообщества остановить обстрелы территории ЗАЭС, украинская сторона продолжает мировой ядерный террор (Энергодар Сегодня, 11.08.2022)

Только что по ЗАЭС нанесли четвёртый за день удар. Попали на территорию станции совсем недалеко от первого энергоблока - Энергоатом (Васильевка Онлайн, 11.08. 2022)

Цього тижня кількість повідомлень про обстріли Запорізької АЕС просто зашкалювали. Всі вони були націлені на підвищення напруги з цієї теми, аби продавити рішення щодо допуску на станцію місії МАГАТЕ, яка, по суті, авторизує росіян як тих, хто контролює роботу АЕС. Однак, за даними Енергоатому, станцію обстріляли самі окупанти. П’ять «прильотів» було зафіксовано в районі комендатури станції і ще п’ять - біля пожежної частини, яка розташована неподалік від ЗАЕС. Ситуація на станції є контрольованою, те, що персонал покинув ЗАЕС, є також фейком. Спростував інформацію про обстріли і штаб оборони Запорізької області з посиланням на головне управління розвідки. Він повідомив, що  обстріли ведуться окупантами по ЗАЕС з села Водяне, яке розташоване на відстані менше 20 кілометрів від міста. Також мер Енергодару Дмитро Орлов спростував інформацію про постраждалу через удари ВСУ працівницю ЗАЕС. Насправді, вона стала жертвою атаки на АЕС російських окупантів.

До речі. розганяли окупанти і тезу президента ДП “НАЕК “Енергоатом” Петро Котіна про ніби-то намір  українських військових “перебити лінії передач на Запорізьку АЕС”. Насправді, голова Енергоатому пояснював, яким чином окупанти планують переключити українську ЗАЕС на Крим і як цьому завадити.

Вистачало новин і про “провокації на ЗАЕС”, які “готує Київ”. “Киевские власти сознательно обстреливают ЗАЭС, чтобы заставить Россию вывести своих военных, заявил РИА Новости член Главного совета администрации Запорожской области Владимир Рогов” (Владимир Рогов, 10.08.2022), і вже стандартне про те, що “приказы атаковать ЗАЭС отдаются в Британии и США”

Насправді, провокації влаштовують окупанти і вже не вперше. І українська сторона втомилася спростовувати фейки про якесь “кураторство” із США та Великої Британії.

Фейки: ЗСУ вбивають цивільних в Донецьку і Луганську

Частина фейків, яка розповсюджувалась в телеграм-каналах Запорізької області, стосувалася подій в Донецькій і Луганській областях, зокрема її тимчасово окупованих частин чи зоні бойових дій. Якщо кількома тижнями раніше в телеграм-каналах колаборантів було більше згадок про Херсон і область, то зараз Херсонська тематика в дописах колаборантів практично відсутня. Натомість про Донецьк/Луганськ пишуть все частіше. Риторика щодо дій української армії стандартна: ВСУ “продовжує воювати з цивільними”, ВСУ “вбиває цивільних” з прикладами щодо, наприклад, загибелі двох мирних жителів в Лисичанську. Це, вже традиційно, було фейком: голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко підтвердив загибель двох мирних мешканців. Але, за його словами,  9 серпня саме росіяни вбили двох мирних жителів регіону: в Очеретиному та Шевченко. Цього тижня було найбільше такої інформації саме про Лисичанськ.

Безкінечна череда вкидів щодо дій ВСУ на цих територіях стосувалася “злочинів українських нацистів”. З самого початку цієї стратегії дезінформації колаборанти і окупанти ігнорують, а, точніше, навмисно викривлюють одну просту аксіому: до 24 лютого 2022 року, коли російські війська вторглися до України, не було зареєстровано жодного факту нападу українських військових на цивільних українців.  Також в телеграм-каналах  окупанти і колаборанти продовжують використовувати лексику на кшталт “нацисти”, “фашисти”, “карателі”, повідомляючи про “факти”, які не можна ні довести, ні спростувати, як в ситуації з “руйнуванням Лисичанська”, який “обстріляли по всіх районах”. Ані конкретних свідчень, ані вказання на конкретні місць, про які йдеться, як і в більшості таких дописів, не йдеться. Як немає підтвердження і дописам типу “Эти невинные люди мучительно умирали от рук украинских нацистов! Такое в голове не укладывается”. Подібні відео вкиди зазвичай однотипні: не зрозуміло, що це за відео, ким, коли воно було знято, як і немає жодного підтвердження про причетність до цього української армії.

Фейк: ЗСУ не поцілило в кримську авіабазу. Це просто пожежа

Також фігурував у фейкових дописах і анексований Крим, зокрема, псевдоісторії про “пожежу на території авіабази у Новофедірівці”. Тоді Міноборони Росії причиною інциденту на авіабазі у Криму назвало вибух кількох авіаційних боєприпасів на складах через порушення правил пожежної безпеки. Тим самим вони відкинули повідомлення, що причиною вибухів стали українські удари або диверсії на військовому об'єкті. Аналітики інституту війни вважають, що кремль не хоче звинувачувати Україну в завдання ударів, оскільки це продемонструвало б неефективність російських систем ППО. Такою ж, до речі, була реакція кремля, коли українські сили потопили флагман Чорноморського флоту Росії крейсер "Москва". До слова, видання New York Times, посилаючись на свої джерела в українському Міноборони, повідомило, що удару по авіабазі росіян міг бути завдано з ОТРК "Грім", розробленим у дніпровському КБ "Південне". Журналісти наголошують, що за вибухами у Криму стоять українські військові, які застосували зброю "виключно української розробки".

Окремими видом фейків вже можна назвати посилання на рейтингові зарубіжні медіа, але без жодних лінків на першоджерела. Як, приміром, у фейку про те, що Міноборони “вигадує уявні воєнні підрозділи, аби “рекламувати себе на Заході” з посиланням на Forbes. Це не так. До речі, з усіма військовими підрозділами ЗСУ можна ознайомитись на офіційному сайті Міноборони у відповідному розділі. 

“Родзинкою” серед навали фейків стала відео історія про те, що в Миколаєві місцева влада продовжує “кошмарить население, отлавливая «коллаборационистов» и избивая их на улице”. Насправді, їх не б'ють, і затримують відправляють  у відповідні правоохоронні органи, діючи за протоколом.

Фейк: адміністрації кількох міст Зеленський наказав евакуюватися

Офис президента Зеленского спустил команду выводить из Запорожья, Николаева и городов и посёлков Донбасса  местные администрации,военкоматы и вывозить всю документацию  (Васильевка Онлайн, 12.08.2022).

Насправді, ніхто нічого нікуди не спускав. Ця інформація не відповідає дійсності. Усі місцеві адміністрації, воєнкомати та структурні підрозділи у Запоріжжі та Миколаєві працюють, хоч і не завжди так, як очікує від них місцева громада, зокрема, в Запоріжжі.

Фейки про соціалку, економіку і референдум

Просто навала дописів про форум «Мы вместе с Россией» впала на голови підписників основних телеграм-каналів колаборантів. Всюди в них говорилося, що “влада Запоріжжя”  прийняла рішення про проведення Референдуму по з'єднанні з росією. В дописах були навіть такі сльозливі коментарі зрадників і колаборантів: “«В тот момент, когда мы практически потеряли надежду, Россия пришла освобождать нас от нацистского ига. Я хочу поклониться, прежде всего, русскому солдату, который не жалея себя, своей жизни, сейчас борется на фронтах с нацистской Украиной», – глава Акимовской администрации Максим Зубарев на форуме общественного движения «Мы вместе с Россией» (Типичная Акимовка, 08.08.2022).

Почнемо з головного. Балицький, який називає себе "керівником області" і щось там підписує, пов'язане з референдумом, насправді, самопроголошений голова видуманої адміністрації області. Очільником Запорізької обласної військової адміністрації наразі є Олександр Старух. Саме він призначений на цю посаду розпорядженням президента України Володимира Зеленського. Старух не планує і не може може планувати жодних референдумів. Крім того, весь цей шум навколо референдуму - сам по собі фейк. навіть якщо його проведуть, він не буде означати нічого, від слова “зовсім”.

Очевидно, що після такого гучного початку, в телеграм-каналах оперативно з'явилося і тематичне соціологічне опитування з дуже високими відсотками підтримки референдуму і входження до складу росії. Опитування виявилося не опитуванням, а набором маячні. Чому - пояснив експерт-соціолог.

Ще одна вже стандартна тема для розширення по телеграм-каналах - це псевдодосягнення псевдовлади в соціальній сфері. Цього тижня колаборанти “звітували” про успіхи по відкриттю шкіл в Мелітополі (так, з 20 шкіл Мелітополя вони планують відкрити аж 21), про те, як бердянські випускники вступили в російські виші (але вони вступали туди і раніше, це було нормальною практикою). Ще вкидували фейки про те, що Україна відмовилася платити працівникам РЕС зарплату (це  не так), знову брехали про тарифи і про соціальні виплати.

Окремо колаборанти наголошували про “навмисно знищену українцями історію міста Василівка, зокрема, говорячи про Садибу Попова. Насправді ж Садиба була під охороною держави, а ось історію, а також саме місто наразі знищують окупанти.  Так, була зруйнована будівля манежу-стайні та замок музею-заповідника «Садиба Попова”, 7 березня були пошкоджені стіни музею. 13 березня російські військові пограбували установу та розбили частину вікон — вкрали навіть мармурові унітази. А тим часом колаборанти і окупанти продовжують будувати альтернативну реальність, де вони все ще знаходяться в статусі “визволителів, які принесли мир і спокій”. Далі буде.

*Моніторинг фейків і маніпуляцій проводився з 8 по 12 серпня 2022 року. Загалом було проаналізовано 494 повідомлення в 10 телеграм-каналах колаборантів і самопроголошеної влади на окупованих територіях Запорізької області, із них 137 маніпуляцій і 68 фейків.

Методологія дослідження включала в себе кількісний аналіз маніпуляцій і фейків, а  також тематичний аналіз фейків, які розповсюджуються в телеграм-каналах колаборантів на тимчасово окупованих територіях Запорізької області.

Аналізувалися такі телеграм-канали: "Владимир Рогов”, "Южный Плацдарм”, "Администрация Города Мелитополь”, "Энергодар Сегодня”, "Бердянск.Актуально”, "Васильевка Online”, "Типичная Акимовка”, "Мелитопольская районная администрация”, "Балицкий Евгений”, "Новая Кирилловка”, "Токмак Сегодня”.

Проєкт реалізується ГО "Інститут масової інформації" і командою “Перевірено.Запоріжжя” і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.AliExpress WW

lamoda ru

Banggood WW