Сьогодні у міському пологовому будинку – приємна подія, на яку чекали давно. Тут відкрили відділення постнатальної реабілітації та ІІ етапу виходжування новонароджених. Потреба у відділенні назріла давно – адже раніше діток з патологіями змушені були транспортувати до дитячої міської лікарні, де вони проходили відповідний курс виходжування та реабілітації.
- Це було складно для маленьких пацієнтів, їхніх батьків та персоналу.Ми пристосовували для цього декілька палат, основна частка дітей перебувала у відділенні інтенсивної терапії новонароджених. Через відділення, яке працювало на пристосованих площах пройшло минулого року загалом виходили 261 дитину. Пологовий будинок – це динамічний заклад, у який повинно багато пацієнтів поступати і швидко виписуватися додому. А тепер ми готові працювати на повну потужність. У це відділення поступатимуть діти на п’яту – сьому добу після народження. Наприклад, народжується дитина вагою 1 кілограм, і для того, аби вона набрала 2 – 2, 5 кілограми, їй потрібно близько двох місяців виходжуватися, що б виписка додому була безпечною. Тому для таких діток і створено таке відділення. Загалом, у відділенні десять палат. На чотири місця розрахована реанімаційна зала – розповіла під час урочистого відкриття директор КП «Полтавський міський клінічний пологовий будинок ПМР» Наталія Удовицька.
- Перед тим, як розпочати будівництво відділення, медики зробили аналіз – скільки дітей потребує виходжування. І вже потім зробили висновок – що десяти палат буде цілком достатньо. Вистачить місця для усіх дітей – розповів під час відкриття Полтавський міський голова Олександр Мамай.
ДОВІДКОВО: За 2019 – 2021 роки для оснащення пологового будинку сучасним медичним обладнанням, за сприяння Полтавської міської ради та депутатського корпусу, було виділено та освоєно 31,2 млн. грн. За рахунок власних надходжень – коштів отриманих від Національної служби здоров'я України за 3 останніх роки для закупівлі обладнання освоєно 7,3 млн. грн.
Для оснащення новоствореного відділення постнатальної реабілітації та ІІ етапу виходжування новонароджених було виділено кошти місцевого бюджету у сумі 2,6 млн. грн. для закупівлі вкрай необхідного сучасного обладнання, а саме: інкубаторів для новонароджених, дитячих ліжок із підігрівом, дорослих функціональних ліжок, медичних меблів, моніторів пацієнтів та іншого медичного обладнання. Також, близько 300,0 тис. грн. спрямовано власних надходжень пологового будинку для забезпечення потреб відділення у господарському обладнанні та інвентарі.
- У відділенні буде працювати п’ять лікарів – неонатологів у цілодобовому режимі. Але ще тут працює лікар – офтальмолог, кардіолог, УЗД фахівець – загалом двадцять двоє людей. Це цілодобовий пост лікарський, санітарний та сестринський. Дефіциту кадрів саме у цьому відділенні немає. А загалом по пологовому будинкові у нас є відділення, де потрібен середній медичний персонал. Це загальноукраїнська проблема актуальна не тільки для Полтави. Дійсно, з середнім персоналом дуже тяжко – зауважила Наталія Удовицька.
Лікар педіатр – неонатолог Юлія Мошинець повела екскурсію палатою інтенсивної терапії:
- Без палати інтенсивної терапії не можливе виходжування передчасно народжених дітей. Для того що б ми могли це робити, у нас величезний арсенал дороговартісної апаратури. Це кувез, у якому ми можемо за потреби транспортувати діток. Для малюків все максимально оснащено - він підтримує температуру та вологість. Також є інфузомат, який дозволяє дозовано подавати інфузійну терапію, апарати, що дозволяють відстежувати сатурацію, білірубін, перевіряти зір та слух. Всі дітки проходять необхідний скринінг. Є тут УЗД, рентгенологічний мобільний апарат – він дозволяє нам за кілька хвилин бачити знімок. Також у залі – відкрита реанімаційна система. У ній - підігрів згори і знизу. Він міняє положення, до нього приєднаний СІПАП апарат, венозний сканер, відсмоктувач для слизу.
Лікар – неонатолог Христина Ковальчук розповіла про обладнання палат і розповідає про «методику кенгуру», що її відтепер будуть застосовувати в роботі:
- У нас є дев’ять палат, де дітки перебувають спільно з мамами. І одна з таких палат є для діток передчасно народжених. Палата повністю об лаштована для того, аби діткам було безпечно та зручно у відділенні перебувати. У палаті є відкрита реанімаційна система, інфузомат, багатофункціональний монітор, на якому ми контролюємо показники функцій, є ваги та аспіратор. Найцікавий момент у цій палаті – крісло для проведення методу «кенгуру». Цей метод дозволяє мамі побути деякий час побути у контакті з дитиною. Це забезпечує наявність психо – емоційного зв’язку між матір’ю та дитиною. Дитинка краще визріває, набирає вагу а мама звикає до дитини , у неї зменшуються ризики післяпологової депресії. Тобто, відділення наше забезпечене за останнім словом техніки
Лікар педіатр – неонатолог Мар’яна Олійник показує палату спільного перебування матері і дитини :
-Сюди новонароджені потрапляють після відділення реанімації - після того як вже відбулася стабілізація і ми можемо їх лишати під контролем приладів. Відстежуємо частоту серцевих скорочень, артеріального тиску та ЕКГ. Дітки знаходяться у відкритій реанімаційний поверхні , тут є всі датчики, які контролюють стан дитини, вагу також є киснева консоль для подачі кисню, якщо є така потреба. Кожна палата обладнана тривожною кнопкою. У разі потреби поступає виклик на сестринський пост.
Під час урочистого відкриття відділення були вручені грамоти будівельникам а також проведено обряд освячення.
Нагадаємо, нещодавно ми розповідали, як у КП "1- ша міська клінічна лірканя ПМР" відкривали сучасне відділення екстреної допомоги