Напередодні новорічних свят люди втрачають пильність і потрапляють на гачок злочинців: атмосфера сприяє, та й не хочеться думати про погане. А ось для шахраїв настають золоті дні і вони, совісті не питаючись, намагаються "зірвати куш".
Як інформує "Obozrevatel", одна з улюблених схем шахраїв: ходити по квартирах, щоб "привітати" з Новим роком. Найчастіше жертвами стають літні люди. Злочинці приходять під виглядом, наприклад, соціальних працівників чи з пенсійного фонду та знаходять різні приводи, аби виманити гроші.
"Наприклад, кажуть, що прийшли привітати і навіть приносять якісь дрібні презенти. Попереджають, що у зв'язку з грошовою реформою відкладені "на похорон" гроші пропадуть, тому треба перевірити купюри. Літні люди вірять, приносять, а під час "огляду" шахраї роблять підміну", – розповіли оперативники.
Ще один варіант – коли злочинці дзвонять у квартиру і кажуть, що у зв'язку зі святами у тієї чи іншої компанії розпродаж. Мовляв, напрочуд низькі ціни на дрібну побутову техніку. І поки один із крадіїв відволікає свою жертву, показуючи "товар", другий швидко знаходить та забирає гроші, прикраси.
Рідше, але все ж таки буває, що крадії приходять у костюмах Святого Миколая або Діда Мороза.
"Вони кажуть, що родичі попросили привітати з Новим роком, і таким чином проникають у квартиру. А далі справа техніки: поки один злочинець зачитує привітання, другий обчищає квартиру", – поділилися оперативники.
Щоб не стати жертвою, головне – не пускати в житло. Не варто відчиняти двері незнайомцям, особливо якщо ви в цей час одні.
У розпал новорічних свят жертвами злочинців стають не лише люди похилого віку. За словами поліцейських, зараз усім варто бути особливо обережними та не вестися на привабливі пропозиції.
"Ввечері на вулиці можуть підійти симпатичні дівчата та почастувати келихом шампанського, в яке підмішаний психотропний препарат. Скажуть, що це акція компанії. А вже за кілька хвилин людина в кращому разі засне – в цей час у неї заберуть гроші та цінні речі", – поділилися оперативники.
Не варто також приймати частування від незнайомців у кафе. Якщо вам приносять келих із пропозицією разом відзначити – не ведіться. Є велика ймовірність, що ви станете жертвою.
Також "клофелінщики" знайомляться з людьми, які вже випили, на виході з метро, біля розважальних закладів, на вокзалах. Слово по слову, потім пропонують разом випити чаю чи кави (оскільки на вулиці холодно) і непомітно додають у стаканчик препарат. А з огляду на те, що на вулиці мінусова температура, можна і не прокинутися, та й дозу "ліків" можуть не розрахувати.
У новорічні свята компанії влаштовують розпродажі і багато українців "відловлюють" знижки, щоб зробити вигідну покупку. Цим також користуються шахраї: вони відправляють sms-повідомлення, в месенджери, а також на електронну пошту зі шкідливими посиланнями. Як наслідок, ви можете втратити всі кошти на банківській картці.
Днями схему інтернет-шахрайства викрили співробітники управління протидії кіберзлочинам спільно зі слідчим управлінням поліції Одеської області.
Шестеро хлопців створили понад десять фейкових онлайн-магазинів техніки та гаджетів. Щойно надходило замовлення, злочинці телефонували клієнтам під виглядом менеджерів call-центру. Покупців переконували, що обраний товар перебуває в іншому місті, тому доставка можлива лише за умови повної передоплати. Потім шахраї надсилали покупцям фішингові посилання для оплати або реквізити для переказу коштів.
"Зібравши за допомогою фішингу банківські реквізити громадян, зловмисники привласнювали їхні гроші. Також вони забирали передоплату, отриману на картки, і надалі обривали зв'язок з клієнтами", – розповіли в кіберполіції.
За це злочинцям загрожує до 12 років ув'язнення з конфіскацією майна, але потерпілим від цього не легше: настрій зіпсований, а повернути гроші вдасться не всім. Тому важливо щонайменше не поспішати оплачувати покупки: порядний продавець безпроблемно відправить товар післяплатою.
Також у жодному разі не можна надавати особисті дані на незнайомих сайтах. Не повідомляйте термін дії платіжної картки, CVV-код, свій номер паспорта, індивідуальний податковий номер та секретні банківські SMS-паролі – і тоді ваші гроші будуть збережені.